Bizim Kalede ne var?..

Kalenin yapılış tarihi tam olarak bilinmemekle beraber tahmini milattan önceki yıllara dayanır. Hitit Roma Bizans Pontus ve Müslüman Türklere ev sahipliği yapmıştır. Kalede en önemli imar çalışmaları Bizans döneminde yapılmıştır daha sonra Selçuklu beylikleri döneminde ilave surlar ve iç kale yapılmıştır. Osmanlı döneminde de kale önemini korumuş, tamiratve ilaveler yapılmıştır. Yaklaşık yedi yüz elli dönüm araziyi kaplayan bir kaya kütlesi üzerine kurulmuştur. Zeminden yüksekliği takriben yüz elli metredir. İç ve dış kale olarak iki kısımdan oluşur.

Bizans ve Selçuklu kapısı olmak üzere iki kapısı vardır. Dış surların uzunluğu sur temelleri baz alınarak tahmini üç kilometreye yakındır. Arkeolojik çalışmalar yapılmadığı için kale hakkında tam bilgilere maalesef ulaşamıyoruz. Bu genel bilgilerden sonra ‘’kale de ne var?’’ sorumuzun cevabına geçelim. Hemen aklınıza define gelmesin kalemizin şehrimizdeki varlığı bile başlı başına bir hazinedir. Kalemiz depremler, ermeni isyanındaki topçu atışı ve yarma harekatında kalede bulunan binaların dinamitle tahrip edilmesi, aşırı erozyon, gerekli bakımların tamiratın yapılmaması sebebiyle son yüz yılda aşırı deformasyona uğramıştır.

Bu deformasyon, son dönemlerde sanayinin gelişmesiyle birlikte oluşan asit yağmurları, bitki örtüsü olmaması sebebiyle oluşan aşırı erozyon, insanların define ve başka sebeplerle yapmış olduğu tahribatlar sebebiyle hızlı bir şekilde devam etmektedir. Kaleyi oluşturan sur duvarları günden güne erimektedir. Ana kapıyı oluşturan kilit taşları maalesef görevlerini yapamayacak vaziyette yerlerinden oynamış ve bazı taşlar da zemine düşmüştür. Korkarım ki yakın zamanda kalemizin kapısını kaybetmekle karşı karşıya kalacağız. Bazı ana surlardaki çatlaklar önceki yıllara göre artış göstermektedir. Bu tahribat önceki yıllara ait çekmiş olduğumuz fotoğraflarla, şimdi ki zamanlar da çektiğimiz fotoğrafları karşılaştırdığımız zaman bariz bir şekilde belli olmaktadır. Yani erime son yıllarda daha fazla artış göstermektedir.

Sur duvarlarının restore edilmesi istinat duvarlarıyla desteklenmesi lazım. En önemli yapı olan ana kapı girişinin bir an önce ele alınıp restore edilmesi lazım. Kaya oyma mezarların temizlenip yerlerinin belirtilmesi lazım. Sıralı su sarnıçların tamamının temizlenip metal ferforjelerle koruma altına alınması lazım. Kırk badal temizlenip ön duvarının aslına yakın bir şekilde restore edilmesi lazım. İç kale kulesinin kat bölmeleri ve çatısı ahşaptan yeniden yapılıp müze veya başka bir hizmet şeklindedeğerlendirilmesi lazım. Kale de bulunan kilise ve mescidin yerlerinin tespit edilerek gün yüzüne çıkarmak lazım. Kız kulesinin yeniden inşası lazım. Bütün bu eserlere ulaşım için patika yollar yapılıp, tabelalarla yerlerini belirtilmesi lazım.

Ziyaretçilerinin ve kalenin güvenliği için güvenlik kamerası sistemi kurmak, gece aydınlatmasını artırmak, vazifeli bekçiler tayin etmek ve uçurum kenarlarına yakın yerlere metal korkuluklar yerleştirmek lazım. Erozyonu önlemek için bitki örtüsünü geliştirmek, bina ve surlardan uzak noktalara, yüksek boylu hızlı gelişen ağaçlar dikmek lazım. Belirli noktalara ziyaretçilerin faydalanabileceği dinlenme yerleri yapmak lazım.

Kale girişlerine dekoratif metal kapılar yapılması lazım. Kale ve şehrimiz hakkında bilgisi olan rehberler görevlendirmek lazım. Bunları yapmadığımız sürece bence kalenin kapısına kocaman tehlike levhaları asarak ziyaretçileri uyarmak lazım. Yıkılmaya yüz tutmuş surlar,erozyondan gevşemiş kaya parçaları, güvenlik önlemi alınmamış su sarnıçları, metal korkuluk yapılmamış kule merdiveni ve uçurum kenarları can güvenliği için tehlike arz etmektedir.

 Önemli bir konuda iyi bir arkeolojik çalışma yapılarak kalemiz hakkında daha çok bilgi elde etmemiz lazım. Şehrimiz için en büyük hazinemiz olan kalemiz için yapılması gerekenleri aklımız erdiğince anlatmak istedik. Sizler bu konuda ne dersiniz? Sağlıklı ve huzurlu kalınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Osman Demirci - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Şebinkarahisar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Şebinkarahisar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Şebinkarahisar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Şebinkarahisar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket İkinci Turda Oyunuzu Kime Vereceksiniz?
Tüm anketler