Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
02 ŞUBAT Perşembe 17:25

Ziraat Odası Sayesinde Tütün Üretimi Tekrar Başladı! Eski Günlerdeki Gibi...

Şebinkarahisar’da 2022 yılında ilk kez ekimi yapılan Burley cinsi tütününde ilk alımlar başladı. İlçemize yılda 1 milyon liradan fazla ekonomik girdi sağlaması beklenen tütüncülükte, üreticiler tütünlerini firmalara teslim etti.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-01-2023 12:58
Ziraat Odası Sayesinde Tütün Üretimi Tekrar Başladı! Eski Günlerdeki Gibi...

Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan'ın girişimleriyle ilçemizde 16 köyde 22 kişinin yetiştirdiği tütün ilk parti ürün yola çıktı.

2000'li yılların başında tütün alımına getirilen kota nedeniyle günden güne kaybolan tütüncülük, geçen yıl Şebinkarahisar Ziraat Odasının girişimleri ve başarısıyla yeniden başladı. Bu yıl ilk kez ekilen tütünden 25 ton rekolte beklenilirken bu sayının önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.

"2000'li yılara kadar Şebinkarahisar'ın en önemli geçim kaynaklarından olan tütün üretimi, o dönemden sonra getirilen kotalarla birlikte yavaş yavaş bitirilmişti. 15 yılı aşkın süredir de tamamen sona eren tütün üretimi ilçede ilk başta göçleri, istihdamı ve üreticilerde ekonomik kayıp yaşatmıştı. Aradan geçen yıllarda bazı özel tütün firmaları ilçemize gelerek tütün üretimi istediklerini belirtseler de pek fazla randıman alınmamış, üreticiler ilgi göstermemişti. Ancak daha sonra Şebinkarahisar'da tütün üretimi yapılması isteyen özel bir firma tarafından farklı cins tütün bu kez ilgi gördü. Düşük işçilik olmasıyla ilgi artan tütün üretimi meyvelerini vermeye başladı ve Ziraat Odası sayesinde bu kez eksi günlerdeki gibi alım gerçekleşti."

Ekimi yapılan ve ilk hasadın ardından kuruyan tütün yaprakları, özel firmanın TIR'larına 3 Ocak Salı günü yüklenildi. Belediye İtfaiyesinin bulunduğu alanda yapılan alımlarda kolilere konulan tütünler TIR'a yüklendi. Bu yıl 22 kişinin ekimini gerçekleştirdiği tütünde toplamda 25 ton üretim beklenirken, ilk hasadın ardından kuruması tamamlanan ilk parti yaklaşık 8 ton tütün alımı yapıldı. Kuruma işlemi devam eden tütünlerin de alımlarının kuruma işleminin ardından yapılacağı bildirildi. Diğer yandan üreticilere kilogram başına 45 lira ödeme yapılırken, 1 hafta içinde tüm üreticilerin hesaplarına ödemelerin yapılacağı duyuruldu.

Konuyla ilgili Yeni Şebinkarahisar'a açıklamalarda bulunan Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, "15 yıl önce kotalar ve çeşitli nedenlerden dolayı ilçemizde sona eren tütün ekimini yeniden başlattık. Bizim eski yerli diye bildiğimiz tütünün değişik bir cinsi olan Amerikan Burley ırkı tütün ilçemizde Odamızın öncülüğünde tütün firması ile yapmış olduğumuz protokol ile ilk defa ekimi yapıldı. Çok güzel verimli ve üst düzey kaliteli yetişen tütünlerin ilk alımını gerçekleştirdik." dedi.

Üreticilerin gözünde o özlemi o mutluluğu gördüklerini belirten Arslan, "Uğraş verdik, yorulduk ama yorulduğumuza değdi . Bizim için asıl önemli olan üreticilerimizin memnuniyeti." şeklinde konuştu.

Tütün alımına üreticilerle birlikte Belediye Başkanı Ömer Şentürk, Ak Parti İlçe Başkanı Nejat Okuyar, Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, köy muhtarları ve ilgili firma yetkilileri katıldı.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR