Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
02 ŞUBAT Perşembe 17:51

Yarın son gün, cezası 3 bin 642 lira!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın dijital kimliklendirme projesi kapsamında 1 Ocak'a kadar evcil kedi ve köpeklere çip taktırmayan hayvan sahiplerine 3 bin 642 lira para cezası uygulanacak.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-12-2022 14:46
Yarın son gün, cezası 3 bin 642 lira!

31 Aralık tarihine kadar hayvan sahiplerinin il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak beyanname ile başvurmaları halinde, mikroçip uygulamasının ve kayıt işleminin takip eden süreçte herhangi bir yasal yaptırım uygulanmadan tamamlanabileceği vurgulandı.

‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’ kapsamında evcil hayvanlara çip takma zorunluluğu süresi yarın bitecek. Kedi, köpek ve gelincik sahipleri, il, ilçe tarım müdürlüklerine ya da yetki verilen kurum, kuruluş, gerçek veya tüzel kişilere ilgili beyannameyle başvuru yaparak, hayvanlarını kayıt altına aldırabilecek. Bu tarihe kadar hayvanlarına çip taktırmayanlara 5199 sayılı kanun kapsamında 3 bin 642 lira para cezası uygulanacak.Sürenin daralması nedeniyle yoğunluk yaşanması, kayıt sisteminde yaşanabilecek problem, yeterli mikroçip bulunmaması gibi nedenlerle vatandaşlardan süre bitiminden önce başvurularını yapmaları istendi.

“Beyanname doldurana yaptırım yok”

Bakanlıktan ayrıca, 31 Aralık tarihine kadar hayvan sahiplerinin il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak beyanname ile başvurmaları halinde, mikroçip uygulamasının ve kayıt işleminin takip eden süreçte herhangi bir yasal yaptırım uygulanmadan tamamlanabileceği vurgulandı.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR