Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
06 ŞUBAT Pazartesi 22:09

Yakınca Köyü, Akıncılar'a Bağlanmak İstiyor! Referandum yapıldı. İşte sonuçlar!

Şebinkarahisar'ın en uzak köyü olan ve yeterli hizmetin gitmediği öne sürülen Yakınca Köyü, Akıncılar'a bağlanmak istiyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2022 13:29
Yakınca Köyü, Akıncılar'a Bağlanmak İstiyor! Referandum yapıldı. İşte sonuçlar!

Şebinkarahisar ilçe merkezine yaklaşık 30 kilometre ve 40 dakika mesafedeki Yakınca köyü sakinlerinin, İl Özel İdaresi'nden yeterli hizmet alamadıkları gerekçesiyle köye 18 kilometre ve 30 dakika uzaklıktaki Akıncılar ilçesine bağlanması amacıyla halk oylaması yapıldı.

27 Kasım Pazar günü yapılan halk oylaması için Yakınca Köyü İlkokulu'nda Kaymakamlık tarafından sandık kuruldu. 64 seçmenin olduğu köyde saat 09.00'da başlayan oy verme işlemi, saat 17.00'de tamamlandı. Oy verme süresinin tamamlanmasının ardından zarflar açılarak, oylar sayıldı. Yapılan sayımda kullanılan 44 oydan 31'i "evet", 13'ü ise "hayır" olarak çıktı. Resmi sonuçların kaymakamlık tarafından onaylandıktan sonra ilan edileceği öğrenildi.

"YAKINCA KÖYÜ OLARAK MAĞDURİYET YAŞIYORUZ"

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalara bulunan Köy Muhtarı Abdurrahman Meyvacı, köylerine yeterli hizmet alamadıklarını söyleyerek, verilen sözlerin de tutulmadığını ifade etti.

Referanduma gitmelerindeki ilk sebebin coğrafi konum nedeniyle olduğunu belirten Muhtar Meyvacı, "Şuan da köyümüzde su yok. Buna yol sorunu ve köy içi bakımsızlığını da ilave edersek büyük mağduriyet yaşıyoruz. Köy içinde çamurdan çıkamıyoruz." dedi.

Akıncılar'a bağlanınca bu sorunların düzeleceğinden emin olduklarını da ifade eden Muhtar Meyvacı, "Düzelmese bile en azından yolumuz yakın. Köyümüze sözler veriliyor ama bizim tarafa gelmiyor." ifadelerini kullanıyoruz.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Sınır Anlaşmazlığı, Mülki Ayrılma ve Birleşme İle Köy Kurulması ve Kaldırılması Hakkında Yönetmelik'te yer alan bilgilere göre Madde 26'da şu ifadeler yer alıyor.

"Oylama sonucunda seçmen listesinde, kayıtlı seçmenlerin yarıdan bir fazlasının olumlu oy kullanmış olması esastır. Ancak, olumsuz oy kullanan seçmen sayısının fazla olması halinde Bakanlık­ça, 5442 sayılı Kanun gereğince ekonomik durum, coğrafî şartlar ve kamu hiz­metlerinin gereklerine göre durum değerlendirilir ve talep kabul veya reddedilir."

Bu sonuca göre, Yakınca Köyü'nün bağlanıp bağlanmayacağı Bakanlık tarafından alınacak karara göre belli olacak.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR