Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
06 ŞUBAT Pazartesi 21:58

Vilayetlik konusu yeniden gündemde! İl yapılacak ilçelerin listesi!

İl olacak 12 ilçenin listesi ortaya çıktı! Listede Şebinkarahisar yok!

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2022 13:37   Güncelleme : 29-11-2022 13:54
Vilayetlik konusu yeniden gündemde! İl yapılacak ilçelerin listesi!

Türkiye'nin il sayısı 93'e çıkacağı iddia edilirken, bir çok internet haber sitesinde de 12 ilçenin isimleri bir araştırmasının sahibi tarafından sosyal medyada yayınlandı. Ancak 89 yıldır vilayetlik hakkının iadesini bekleyen Şebinkarahisar, bu listede yer almıyor.

Haziran 2023 seçimlerine kadar 12 ilçenin il yapacağı iddia edildi. 12 ilçenin daha il yapılmasıyla Türkiye'nin illerinin sayısı 93'e çıkacak. İl olacak ilçelerle ilgili listeyi ORC Araştırma'nın Genel Müdürü Mehmet Pösteki, attığı tweetle Türkiye'de gelecek seçimlere kadar il sayısının 93'e çıkabileceğini iddia etti.

Son olarak 9 Aralık 1999'da Düzce'nin de il olmasıyla il sayısı 81'e çıkan ülkemizde, bazı ilçelerin de Haziran 2023'te yapılacak seçimler öncesinde hükümet tarafından il yapılacağı ileri sürüldü.

VERİLEN SÖZLER TUTULSUN!

“İl konusu gündeme gelirse, ilk il Şebinkarahisar olacak” sözünü, meydanlarda bağıra bağıra bu halka defalarca söz veren iktidar parti yöneticilerine hatırlatır, bununla birlikte muhalefet partilerinden de bu konuda 'destek vereceğiz' , 'vilayetlik konusunda yanınızdayız' gibi sözlerini hatırlatıyoruz.

GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Gurbetçisiyle, 89 yıldır iade-i itibar mücadelesi veren eski idari bütünlüğündeki 700 bin yöre halkına karşı, toplumsal hak-hukuk ve adında adalet olan iktidar ve muhalefet parti yöneticilerini göreve davet ediyoruz.

VİLAYETLİK 89 YILDIR HAKKIMIZ

Bu konuda özellikle 20 yıldır söz vererek halkın yüzde 60’lar üzerinde defalarca oyunu alan iktidar partisi başta olmak üzere, ilçemizdeki mitinglerde ve Ankara ziyaretlerinde söz verenlerin bu halka bir hak, hukuk ve itibar borcu var.

Vilayetlikten ilçeliğe dönüştürülmesiyle birlikte tam 89 yıldır siyasi istikrarsızlıkların ve hatalı sosyo-ekonomik tercihlerin bedelini yıllardır ödeyen yöre halkı; Cumhuriyetine, Devletine ve siyasilerin özüne yönelik güvenini asla yitirmedi. Yürekten inanıyoruz ki, yakın gelecekte vizyon sahibi, toplumsal hak-hukuka saygılı yöneticiler bu tarihi hatayı düzeltecek ve yörenin makus talihini yenmenin onur ve şerefini yaşayacaklardır.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR