Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
06 EKİM Perşembe 20:16

TÜTÜNDEN 1 MİLYON LİRA GELİR BEKLENİYOR!

Şebinkarahisar’da yıllar sonra ilk tütün hasadı yapıldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-08-2022 16:36   Güncelleme : 26-08-2022 16:47
TÜTÜNDEN 1 MİLYON LİRA GELİR BEKLENİYOR!

Şebinkarahisar’da bu yıl ilk kez ekimi yapılan Burley cinsi tütünden ilçemize yaklaşık 1 milyon liralık ekonomik girdi sağlanacak. Bu yıl ilk kez ekilen tütünden rekolte beklentisi ise 25 ton olarak açıklandı.

İlk yılında 16 köyde 21 üreticinin yaklaşık 160 dönüm arazi üzerinde hasat yapacağı tütünün ilk hasadı Yedikardeş Köyünde yapıldı.  Arif Çiftçi’nin kendi tarlasında örnek bir şekilde ektiği tütünlerin ilk hasadı, Tarım İlçe müdürü Kamil Çakır, Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, AK Parti ilçe Başkanı Nejat Okuyar, firma yetkilileri ve üreticilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Geçmişte ilçemizde yetiştirilen ve ilçenin en önemli tarımsal gelir kaynaklarından olan tütüne benzerlik gösteren Burley cinsi tütün ile 3 kat daha verim alınacak. Dönüm başı normal şartlarda 400 kilogram ürün veren Burley cinsi tütün için 12 bin lira ile 14 bin lira arasında ödeme yapılacak.

Kırarak değil sapından kesilerek ve sapıyla asılmak suretiyle hasat edilen Burley tütünü, bu yönüyle de işçilik açısından üreticiler açısından büyük kolaylık sağlıyor.

Firma yetkililerinden edindiğimiz bilgiye göre,  önceki yıllarda ekilen tütüne göre hasadının erken yapıl-dığı belirtilirken, ödemesinin ise kısa sürede gerçekleştirildiği bildirildi.

Gazetemizle süreçle ilgili açıklamalarda bulunan firma yetkilisi Ali Rıza Taşçı, “İşçilik az, kırma ve dizme yok, kökünden biçilip, nemli kapalı alana asılacak ve 1 ay kurumaya bırakılacak. Kuruyan tütünler de verdiğimiz kutulara koyacak. Kasım-Aralık aylarında da ödemeleri yapılacak.” dedi.

ZİRAİ DON VE DOLU NEDENİYLE ZARAR GÖRENLER OLDU

Sene başında 45 üreticiyle başlanan tütün ekiminde 24 üreticinin dolu yağışı ve zirai nedeniyle hasat yapamadığını da söyleyen Taşçı, Mayıs ayında zirai dondan etkilenen üreticilerin ekimden vazgeçmesi ve geçtiğimiz günlerde de yaşanan don nedeniyle bazı üreticilerimiz hasat yapamadığını da bildirerek, sayının yarı yarıya düştüğünü sözlerine ekledi.

Tütüne de tarım sigortası yapıldığını hatırlatan Taşçı, bu tür doğal afetlerin yaşan-maması durumunda rekoltenin yaklaşık 50 ton olacağını söyledi.

AMERİKA’DAN FİRMA YETKİLİLERİ GELİYOR

Şebinkarahisar’da ekilen tütünün yüksek verimde olduğunu belirten firma yetkilileri numuneleri inceleyen firma müdürlerinden olan Amerikalı Stewart Livesay ve Meksikalı Javier Favela’nın da geçtiğimiz hafta ilçemize hasat zamanı yaklaşan tarlaları gezdiği öğrenildi.         

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR