Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
06 ŞUBAT Pazartesi 22:00

TKDK’dan alabalık tesislerine hibe desteği

Ormanlık alanda alabalık tesisi kurana TKDK’dan hibe desteği verileceği duyuruldu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-11-2022 11:38
TKDK’dan alabalık tesislerine hibe desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, ormanlık alanlarda kurulacak balık üretim tesisleri için yüzde 55 hibe desteği sağlandığını söyledi.

Bir süre anayasa mahkemesi ile askıya alınan devlet ormanlarında balık üretmek üzere tesis kurulması için izin verilmesinin artık mümkün olduğunu belirten İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun;

“Orman Kanununun 18. maddesine yapılan ek düzenleme ile orman içi su kaynakları kullanılarak balık üretim yerleri kurulması ile ilgili yatırımcıların talep ettiği ormanlık saha için, 18. Madde izinlerinde istenilen belgeler (saha analiz raporu, tesisler için avan projesi, uygun ölçekli vaziyet planı gibi) tamamlanıp onay alındıktan sonra, kuluçkahane ve havuz gibi balık üretimine yönelik tesislerle birlikte kurulması zorunlu bekçi kulübesi, depo, idari büro gibi geçici tesislerin yapımına izin verilecektir. Yatırımcılar, izin talep ettikleri orman köyünün veya 6360 sayılı Kanuna göre orman köyü iken mahalle haline gelmiş yerleşim yeri nüfusuna kayıtlı ve o yerde ikamet etmesi halinde ise arazi izin bedelini yüzde seksen indirimli olarak alabileceklerdir” dedi.

Alabalık, sazan, tatlı su levreği gibi türlerin ormanlık alanlarda üretim tesislerinin kurulmasının yanı sıra, yatırımın uzantısı ve tamamlayıcısı olarak restoran veya satış noktalarını ormanlık alan dışında il veya ilçe merkezlerindeki kurulumları destekleyebileceklerini de dile getiren İl Koordinatörü Kurşun;

“Kültür balıkçılığı ile ilgili yatırım arazisi bulma noktasında sıkıntı yaşayan yatırımcılarımız, orman içi su kaynaklarını kullanabilecek, arazi bedelinden indirimli olarak yararlanabilecek ve Kurumumuzdan KDV muafiyeti ile birlikte en fazla 500 bin Avro’ya kadar yüzde 55 hibe desteği alabileceklerdir. Ayrıca yatırımcılarımız restoran ve satış noktalarını üretim yaptığı alan dışında, kırsal olmayan bir alanda da kurabilecekler ve yine bunlarla ilgili inşaat işi ve makine ekipman alımlarına yönelik hibe desteğinden yararlanabileceklerdir. Bu kapsamda üretim yapmayı düşünen ve arazi bulma konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız orman arazilerini kiralayıp, desteklerini Kurumumuzdan alabilirler” dedi.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR