Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
06 EKİM Perşembe 21:00

Tescilli Şebinkarahisar Karadutu hasatta sona yaklaştı

Şebinkarahisar Karadutu'ndan Yapılan Pekmezin Kilogramı 500-700 lira arasında değişiyor

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-08-2022 14:18   Güncelleme : 17-08-2022 14:26
Tescilli Şebinkarahisar Karadutu hasatta sona yaklaştı

Asırlık ağaçlarda yetişen meyveler, diğer dut çeşitlerinin aksine silkelenmeden tek tek elle toplanması ve az yetişmesi fiyatları artırıyor. 2021 yılının Eylül ayında tescillenerek coğrafi işaret alan Şebinkarahisar Karadutunda hasat sürerken, bu seneki pekmez fiyatları serbest piyasada 500 ila 700 lira arasında değişiyor. Geleneksel yöntemlerle yapılan Şebinkarahisar karadut pekmezi ilçe ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

Türk Patent ve Marka Kurumunca 2021 yılında coğrafi işaret olarak tescillenen Şebinkarahisar karadutunda hasadı bu günlerde de devam ederken, pekmezi ise raflarda yerini almaya başladı.

"Yılda yaklaşık 1000 kilogram karadut yetiştiriliyor."

Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, gazetemize yaptığı açıklamada, Şebinkarahisar karadutunun ilçeye has özellikleri nedeniyle Oda olarak tescilledikleri belirterek marka değerinin de artırılması için girişimlerinin sürdüğünü belirtti.

Karadut ağacının meyve verme süresinin diğer türlere göre uzun olduğunu ifade eden Arslan, "İlçede 200 civarında karadut ağacı olduğunu tespit ettik. Bunlar içinde 400 yıllık, 800 yıllık ağaç da var." dedi.

"BİZE DEDELERİMİZDEN KALDI, BİZ DE TORUNLARIMIZA AKTARACAĞIZ"

Geleceği düşünerek vatandaşların 3-5 de olsa karadut fidanı dikmesi gerektiğini aktaran Arslan, "Bu ağaçları dedelerimiz dikmeseydi biz bunu nasıl bugün hasat edecektik? Torunlarımıza miras bırakmak için karadut fidanı dikmemiz gerektiğini düşünüyorum. Karadutun ilçede yaygınlaşması için biz de yanlarında olacağız. " diye konuştu.

"SAHTELERİNİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ"

Diğer dut türlerinden üretilen ve Şebinkarahisar karadutu adı kullanılarak satılan pekmezlerin olduğuna da vurgu yapan  Arslan, bu durumun önüne geçmek için çalışma içinde olduklarını söyledi.

"Bu pekmezin tadını bilenler mutlaka evlerinde bulundururlar"

Karadut pekmezi üretip ilçe merkezindeki iş yerinde satan Balaban Pestil Köme firması sahibi Osman Kondu da Şebinkarahisar karadutunun şifa kaynağı olduğunu belirterek, "Beyaz duta göre toplanması oldukça zor. Silkelenmek yerine ağaç dallarından elle tek tek toplanıyor. Hem az olması, hem de zahmetli olması ve buna ek olarak şifa kaynağı olması nedeniyle pekmezinin fiyatı pahalı oluyor. Bu pekmezin tadını bilenler mutlaka evlerinde bulundururlar." dedi.

Kondu genelde şifa kaynağı olarak tüketildiği için talebin de fazla olduğunu söyledi.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR