Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
01 ARALIK Perşembe 10:43

Tarihi Taşhanlar, Turizme Kazandırılacak

Şebinkarahisar'da 17. yüz yılda Şebinkarahisar Sipahi Reisi Taban Ahmet Ağa tarafından yaptırılan tarihi Taşhanlar'ın turizme kazandırılması hedefleniyor. Yaklaşık 4 yıldır süren restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 04-10-2022 12:48   Güncelleme : 04-10-2022 12:56
Tarihi Taşhanlar, Turizme Kazandırılacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılında projelendirilerek bir yüklenici firmaya verilen Taşhanlar'ın restorasyonunda sona yaklaşıldı.

Yaklaşık 1 ay kalan restorasyon çalışmalarının ardından Taşhan içinde ilçeye özgü yöresel el sanatlarının yanı sıra dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in de gün yüzüne çıkmamış fotoğraflarının sergileneceği bir bedesten olarak turizme kazandırılacak. Taşhan'ın ayrıca otel olarak da hizmet vereceği bildirildi.

İçerisinde Ara Güler Müzesi de Olacak

Kimler Geldi Kimler Geçti.... - Kilim GazetesiTaşhanlar'da ayrıca dünyaca ünlü foto muhabiri hemşehrimiz Ara Güler'in de günyüzüne çıkmamış fotoğrafları yer alacağı bildirildi.

Buna göre ara gülerin vefat etmeden önce Şebinkarahisar'ın için verdiği sözün yerine getirileceği ve fotoğraflarının bir kısmının ilçemizde sergilenmesi sağlanacak.

En eski ve önemli ticaret yolu üzerindeki Şebinkarahisar merkezinde bulunan Taşhanlar'da restorasyon çalışmalarında şuanda taş imalat işleri tamamlanırken, şuanda elektrik tesisatı ve ahşap yapım işleri kaldı.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ömer Şentürk, "2018 yılında başladı, 3 milyon 800 bin liraya ihalesi yapıldı. Günümüz şartlarındaki fiyat farkıyla birlikte yaklaşık maliyeti  10 milyon lirayı bulacak."

Şentürk, Şebinkarahisar'a özgü yöresel el sanatları, ahşap sanatları, Tamzara Dokuması ve diğer  yöresel ürünler sergilenecek, yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunulacağını bildirdi.

Diğer yandan sosyal medya üzerinde Taşhanlar'la ilgili paylaşımda bazı vatandaşlar, restorasyondan ziyade yeni bir bina yapıldığını, belirterek "Keşke eski tarihi hali ile kalsaydı. Yeni bir bina yapılmış, restorasyon bu değil." şeklinde yorumlar yapıldı.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR