Kelkit Yöresinin İlk Gazetesi
HV

TAMZARA´DA ´MADEN´ BULDUK!

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-07-2017 16:41   Güncelleme : 21-07-2017 16:41
TAMZARA´DA ´MADEN´ BULDUK!

Bir hazine değerinde olan bu cam şişeler hiç kimsenin ilgisini çekmemiş, 1956´dan beri üzerinde biriken toz tabakası altında unutulmaya yüz tutmuş. Ahşap kasalar içinde bulduğumuz ve ilçemizin 61 yıllık tarihini yansıtan bu şişeleri gazetemiz aracılığıyla Şebinkarahisarlıların ilgisine sunuyoruz.

Tamzara Maden Suyu 14.05.1934 tarih ve 7345 nolu tezkereyle (belge bilgileri aşağıdadır) Hıfzıssıhha İşleri Umum Müdürlüğünde tahlil edilerek imalatına izin verilmiştir.

1956 yılında Çarıkçıların Mehmet Gürsoy tarafından kurulan ve çeşitli kişiler tarafından da üretimi devam ettirilen Tamzara Maden Suyu epey yıllar Şebinkarahisar Belediyesi, Türkiye Kızılay´ı tarafından da ülkemizin her yerine sunulmuştur.

İçimiyle ve içindeki zengin mineralleriyle yıllarca herkesin beğenerek içtiği maden suyu maalesef erozyon hareketliliği ile zaman zaman yatak değiştirerek azalmış ve üretime cevap verememiştir. Tamzara Maden Suyu, o günün imalat teknolojisi ve nakliye zorluğu gibi sebeplerle üretim yapan şirketi zora sokarak kapatılmak zorunda kalınmıştır.

Bugün hala bu maden suyunun yatak değiştirmesine rağmen aynı yerde az bir miktar da olsa hala aktığını gözlemledik. Günümüz teknolojisini düşündüğümüzde bu maden suyunun uzman mühendisler tarafından araştırılarak eski verimliliği tekrar elde edilebilir ve bu şekilde hem Tamzara hem de Şebinkarahisar ekonomik bir kazanım ve istihdam sağlanabilir.

Şebinkarahisar´a yatırım yapmak isteyen işadamlarımızın ve yerel yöneticilerimizin hem dikkatini çekiyor hem de desteklerini bekliyoruz. "Vay ben duymadım bilmiyrim demeyin"

Bunun yanı sıra, yetkililerden izin alınarak Şebinkarahisar ve Tamzara´ya gelen turistlere amatörce şişelenerek satılabilirliği de düşünülebilir. Elimizdeki tarihi şişeler de düşünüldüğün de bu konunun çok büyük ilgi çekeceğini umuyoruz.

Yeni Şebinkarahisar Gazetesi olarak memleketimizin bütün değerlerine sahip çıkarak elimizden geldiği kadar gün yüzüne çıkartıp sizlere sunmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da tarihin derinliklerinde kalmış değerlerimizin gün yüzüne çıkmasında ve sahip çıkılması anlamında Şebinkarahisar´ımıza ve sizlere gazetecilik vizyonumuzu yüklenerek hizmet edeceğiz.

Bu değerleri bugüne kadar muhafaza edip günümüzde bizlere ulaştıran Şenyuva ailesine ve bizlere yardımcı olan Tamzara Mahallesi Muhtarı  Fazıl Dokudan´a da ayrıca teşekkür ederiz.

 

 

Suyun İsmi                      :   Tamzara suyu

Kimin tarafından alındığı : Eczacı İbrahim B.

Nereden alındığı    :          Akar membadan

Alındığı Tarih      : 30/3/1934

Havanın hararet derecesi : 16

Suyun hararet derecesi : 11

Görünüş: Berrak (azotlu)

Rengi : Renksiz

Kokusu : Kükürtlü müvellidülma kokulu

Tadı : Gazlı ve acımsı

 

İçindeki Mineraller

Teamülü              Hafif Kalevi

Kuru hülâse       Litrede 4.999 gr

Kül                         Litrede 4.516 gr

Sülfat İyon (SO4) Litrede 1.600 gr

Klor (CL)              Litrede 0.298 gr

Hidro Karbonat (HCO3) Litrede2.360 gr

Nitrit (NO3)        Yoktur

Nitrit (NO2)        Yoktur

Kalsiyum (CA)   1.404 gr

Magnezyum (MG) 0.107 Gr

Hesapla bulunan kaleci miktarı (NA) üzerinden yoktur

Amonyum iyon Nh4) Yoktur

Hamızı silis (META) H2SIO3 0.0741 gr

Serbest hamızı karbon (CO2) 1460 gr

Kaleviyet (100 SM3 suya sarfolunan N/10 HCL) miktarı 37.8 SM.

AdminAdmin

YORUMLAR