Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
02 ŞUBAT Perşembe 16:41

SON DAKİKA | Asgari ücret zammı belli oldu! 2023 Asgari ücret ne kadar, kaç TL oldu?

Türkiye'de milyonlarca çalışanın ve işverenin merakla beklediği 2023 asgari ücret miktarı belli oldu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-12-2022 12:42
SON DAKİKA | Asgari ücret zammı belli oldu! 2023 Asgari ücret ne kadar, kaç TL oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kameralar karşısına geçerek 2023 yılında uygulanacak olan asgari ücret tutarını açıkladı. Hatırlanacağı gibi, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun gerçekleştirdiği 3 toplantıda sonuca ulaşılamamıştı. Dün akşam saatlerinde Bakan Bilgin ile bir toplantı gerçekleştiren Erdoğan, 2023 asgari ücret zammı ile ilgili bilgi almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarafların ortak bir rakamda uzlaşamadığını belirtirken asgari ücret zammı için son noktayı koydu ve asgari ücret rakamını açıkladı.

Son dakika... Asgari ücret zammı 2023 açıklandı! Milyonlarca çalışan ve işverenin gözü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelecek asgari ücret zam açıklamasına çevrilmişti.

Hatırlanacağı gibi, Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. Toplantısı'nın ardından Türk-İş'ten 9 bin lira teklifi gelmişti. Hükümet ve işveren temsilcisi TİSK'ten ise teklife olumlu yanıt gelmeyince Türk-İş Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısından ayrılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de kameralar karşısına geçerek 2023 yılında uygulanacak asgari ücret miktarını açıkladı. Böylelikle, Türkiye'de milyonlarca çalışanı ilgilendiren "Asgari ücret ne kadar oldu?" sorusu cevap buldu. Peki, 2023 asgari ücret zammı ne kadar, kaç TL oldu? Brüt ve net yeni asgari ücret zammı ne kadar? İşte yeni asgari ücret zammı son dakika gelişmeleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması...

"Net Asgari Ücret 2023 yılında inşallah 8500 lira olarak aramızda mutabık kaldık. Asgari ücretin işverene yansıması olduğu gibi bize de yansıması var. Yüzde 50 oranında artış sağlanmış, yıllık ortalama artış oranı yüzde 70'in üzerinde gerçekleşmiştir. Yeni asgari ücretin çalışan ve işverenler başta olmak üzere ülke ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum."

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR