Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
06 ŞUBAT Pazartesi 23:34

SEN YETER Kİ EK: Yüzde 50 hibeli tohum dağıtımı sürüyor 

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve Giresun İl Özel İdaresi bütçesinden Şebinkarahisar, Alucra, ve Çamoluklu üreticilere yüzde 50 hibeli ve yüzde 50 çiftçi katkılı sertifikalı tohum dağıtımını devam ediyor. Programa Vali Enver Ünlü ve Ak Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk de katıldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2022 12:34
SEN YETER Kİ EK:  Yüzde 50 hibeli tohum dağıtımı sürüyor 

Tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi (TAKEP) kapsamında; "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin 5258 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı" gereği İlimizde atıl tarım arazilerinin tarıma kazandırılması amacıyla hazırlanan projeler tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve Giresun Valisi Enver Ünlü’nün desteğiyle İl Özel İdaresi tarafından da hibe desteği verilmek üzere onaylandı.

Şebinkarahisar Kaymakamlığı tarafından organize edilen programda; Giresun Valisi Enver Ünlü, Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ve protokol üyelerinin katılımıyla çiftçilere sertifikalı tohum dağıtımına devam edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı yüzde 50 hibe destekli, 3 milyon 300 bin TL bütçeli "Arpa Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi" ve "Buğday Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi" projeleri ile çiftçilere dağıtımı yapılacak sertifikalı tohum miktarları; 136 ton arpa ve 132,4 ton buğday tohumu olmak üzere 268,4 ton olduğu belirtilirken 13 bin 420 dekar alanda, 671 çiftçi ailesi faydalanmış olacağı açıklandı.

Giresun Valiliği'nden yapılan açıklamada "Yöre iklim ve toprak şartları dikkate alınarak: Ekmeklik buğday çeşidi olarak Bayraktar ve Bezostaya; Makarnalık buğday çeşidi olarak Kızıltan 91 ve arpa çeşidi olarak da Aydan Hanım sertifikalı tohumları tercih edildi. İl Özel İdaresinden yüzde 50 hibe destekli, 2 milyon TL bütçeli “Arpa ve Trikale Yetiştiriciliği” projesi ile hayvancılıkla iştigal eden çiftçilerimize dağıtımı yapılacak sertifikalı tohum miktarları; 100 ton Tritikale (Tatlıca 97 çeşidi) ve 59 ton arpadır. Proje ile 8 bin dekar alanda, 400 çiftçi ailesi faydalanmış olacak. Yüksek kesimdeki ilçelerimizde TAKEP Projesine başvuran tüm üreticilerimizin sertifikalı tohum talepleri, Bakanlığımızın “Sen Üret Yeter” mottosu doğrultusunda şartlarda gerekli kolaylıklarda sağlanmak suretiyle karşılanmıştır. Toplamda 21 bin 420 dekar arazi ekilecek olup, iklim şartlarının iyi gitmesi halinde 5 milyon 300 bin TL’lik bu projenin İlimiz tarımsal ekonomisine sağlayacağı çarpan etkilerinin; 58 milyon TL’nin üzerinde katkıya ulaşacağı tahmin edilmektedir." ifadelerine yer verildi.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR