Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
27 EYLÜL Salı 03:55

Şebinkarahisar'da yüksekokullarda yerleştirme rekoru! Kontenjanların yüzde 100’ü doldu

Üniversite adaylarının merakla beklediği YKS 2022 yerleştirme sonuçları açıklandı, Şebinkarahisar'daki yüksekokullarda kontenjanların tamamı doldu.

EĞİTİM
Giriş Tarihi : 19-08-2022 14:01   Güncelleme : 19-08-2022 14:12
Şebinkarahisar'da yüksekokullarda yerleştirme rekoru! Kontenjanların yüzde 100’ü doldu

Uzun bir aranın ardından 4 yıllık Şebinkarahisar Feyzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile 2 yıllık Teknik Bilimler ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokullarında verilen 666 kontenjanın tamamı doldu. Yüzde 100 ile yerleştirme oranı ile rekor kırıldı. Bu sayı geçen sene yüzde 33 olmuş, bir çok program boş kalmıştı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yerleştirme Sonuçları açıklanmasıyla üniversite öğrencileri gibi Şebinkarahisarlıların da gözü kulağı YKS sonuçlarındaydı.

ÖYSM verilerinden alınan bilgilere göre ülke genelindeki gibi ilçemizde de yüksek doluluk oranı yaşandı. Buna göre önceki yıllara nazaran bu yıl 4 yıllık Şebinkarahisar Feyzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'ndaki 2 bölüme (Gıda Teknolojisi 47 - Tekstil ve Moda Tasarımı - 31) toplamda 78 öğrenci yerleşirken Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'ndaki 6 programa ayrılan 267 kontenjan, Teknik Bilimler de ise 8 programa ayrılan 321 kontenjanın tamamı doldu.

ÖNEMLİ OLAN KAYIT

Yerleştirme sonuçlarındaki yüksek doluluk oranı ilçe halkını sevindirse de önemli olan yüksekokullara yerleşen öğrencilerin kayıt yaptırması ve eğitim öğretim hayatlarını sürdürmeleri olacak.

ülke genelinde yaşanan yüksek doluluk oranı da yerleşen öğrencilerin kayıt yaptırmalarında olumlu bir etki de sağlayacağı biliniyor.

Uzun yıllar sonra yaşanan bu doluluk oranı öğrenci sayısı azalan, nüfusu azalan ilçemizde memnuniyetle karşılandı.

OKUYAR: 1.500 ÖĞRENCİ OLACAK

Yüksekokul yerleşkemizdeki tüm bölümlerin yüzde 100 oranında yerleştirme geçekleştiğini söyleyen Ak Parti İlçe Başkanı Nejat Okuyar da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bu yerleştirme sonuçlarına göre ikinci sınıflar ve okul uzatan öğrencilerle birlikte 1.500 civarında öğrencinin yüksek öğretime devam etmiş olacağını vurguladı.

KAYITLAR 22 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

Açıklanan sonuçlara göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 22 - 26 Ağustos tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 22 - 24 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Elektronik kayıt yapan adaylar ise üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacak.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR