Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
05 EKİM Çarşamba 21:22

"Şebinkarahisar'a gelmesek 1 yıllık emeğimizi kaybederiz"

Fındık üreticilerinin tercihi bu yıl da Şebinkarahisar oldu

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-09-2022 15:54   Güncelleme : 13-09-2022 16:04

Sahil kesiminde havaların yağışlı olması, fındık üreticilerini bu yıl da tercihlerini Şebinkarahisar'dan yana kullandı.

Giresun'da fındık hasadı sürerken, sahil kesimlerde fındığını toplayan üreticiler, hava şartlarının genelde yağışlı olması nedeniyle fındık kurutma işlemi için bu yıl da ilçemizi tercih etti.

Fındık üreticileri kurutma mesaisi için son yıllarda olduğu gibi bu yıl da hava şartlarının daha uygun olduğu Şebinkarahisar'ı tercih etmeye zorladı. İlçemizde yol kenarları ve geniş alanlara serdikleri fındığı kurumaya bırakan üreticiler, yaklaşık 4-5 gün ilçemizde kalıyor. Sahil kesimine göre fındığını daha erken kurutma imkanı da bulan üreticiler "Şebinkarahisar'a gelmesek 1 yıllık emeğimizi kaybederiz." dediler.

"FINDIĞIMIZ ÇÜRÜRDÜ"

Bu sene fındık hasadının beklentilerini karşıladığını aktaran üretici Asım Aldemir, gazetemize yaptığı açıklamada, "Şebinkarahisar'da havalar güzel, bizim oralarda havalar yağışlı olduğu için, Şebinkarahisar'a geldik. Şebinkarahisar'da olmasaydık fındığımız çürürdü." ifadelerini kullandı.

Şebinkarahisar'a gelmeseydik 1 yıllık emeğimizi kaybederdik diyen Aldemir, Giresun fındığı her zaman kaliteli olur ancak 1 geceden fazla çuvalda kalan fındığın içi kötü olur. Şebinkarahisar'da İç Anadolu'nun havasını andırıyor. O yüzden buraya kadar geliyoruz." dedi.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR