Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
27 EYLÜL Salı 04:29

Şap Aşılama Kampanyası Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan “Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyonu Projesi” kapsamında; Giresun genelinde başladı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2022 12:30
Şap Aşılama Kampanyası Başladı

1 Eylül – 31 Ekim 2022 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak düzenlenecek olan “Şap Aşılama Kampanyası”na merkez ilçede Darıköy köyünde başlandığı bildirildi.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yağılan yazılı açıklamada, "Halk arasında ‘Dabak’ olarak da bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; et veriminde yüzde 30-45, süt veriminde yüzde 15-35 arasında verim kayıplarına neden olur. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olup, ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunmanın yolu, 2 aylık yaşın üzerindeki (aşısız annelerden doğan yavrularda ise 14 günlük yaşın üzerindeki) tüm sığır cinsi hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez aşılanmasıdır." denildi.

LSD ile eş zamanlı olacak

Açıklamada, "İlkbahar döneminde "Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD) Hastalığının Kontrolü ve Önlenmesi Projesi" kapsamında yürütülen Sığırların Nodüler Ekzantemi Aşılama Kampanyasının Bakanlık talimatı ile durdurulması neticesinde ilkbaharda tamamlanamayan kampanyaya sonbahar döneminde devam edilmesine karar verilmiş olup, şap aşılama kampanyasına eş zamanlı olarak yıl içinde aşılanamayan 3 aylık yaştan büyük tüm sığır cinsi hayvanlar LSD hastalığına karşı aşılanacaktır. Sığır cinsi hayvanlarda görülen, oldukça bulaşıcı ve viral bir hastalık olan, yüzde 45-65 oranında verim kayıplarına neden olan bu hastalık, deride yumruların ve nodüllerin görülmesi ile karakterizedir. İhbarı mecburi bir hastalık olan LSD yakalanan hayvanlar tazminatlı olarak itlaf edilir. Hastalıktan korunmanın en önemli iki yolu, hayvanların hastalığa karşı aşılanması ve bulaşmada rol oynayan sineklerle mücadeledir." ifadelerine yer verildi.

Sonbahar'da brusella aşısı, kedi ve köpeklere de kuduz aşısı

Brusella aşısı, kedi ve köpeklere ise kuduz aşısı gibi uygulamaların da yapılacağı belirtilen açıklamada, "Hayvanlara yapılan aşılamalara ait bilgiler Hayvan Bilgi Sistemi (VETBİS) elektronik veri tabanına kaydedilmekte ve güncelleme işlemleri de yapılmaktadır. Sonbahar döneminde ayrıca dişi buzağılara brusella aşısı, kedi ve köpeklere de kuduz aşısı uygulanacaktır. Aşılamaların yanı sıra sığır cinsi hayvanların küpelenenerek kayıt altına alınması çalışmalarına da devam edilecektir." denilerek kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmayanlar hakkında cezai işlem yapılacağı da bildirildi.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR