Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
27 EYLÜL Salı 04:16

Öztürk: "Eğribel Tüneli Yıl Sonunda Açılıyor"

Giresun-Sivas güzergahındaki 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi'nde inşa edilen tünelin 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-09-2022 16:23
Öztürk:

Yeşilgiresun Gazetesi Muhabiri Cavit Özdemir'in haberine göre AK Parti Giresun Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cemal Öztürk, ‘Eğribel Tüneli iklim şartlarından kaynaklı olumsuz bir durum olmadığı taktirde yılbaşından önce açılacak’ dedi.

Tünelde devam eden çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Öztürk, 'Giresun'un iç bölgelerdeki ilçeleri ve Sivas ile ulaşımının sağlandığı güzergahta bulunan Eğribel Geçidi'nde inşa edilen tünelde her iki tüpte kazı ve destekleme imalatları bitirildi. Tünelin sağ tüpü 2021 yılı kış şartlarında güvenli geçiş sağlamak amacıyla geçici olarak trafiğe açılmış ancak, sol tüp çalışmalarının sağlıklı yürütülmesi amacıyla kış bitiminde tekrar trafiğe kapatılmıştı. Halen tünelin sol tüpünde mevcut 4 adet kemer beton kalıbı ile kemer kaplama betonunun 1826 metresi tamamlanmış olup, kalan 4083 metre kemer betonu ve üstyapı imalatları devam etmektedir. Hava şartları engel olmazsa tünelin tamamı 2022 yılı sonuna kadar tamamlanacak ve hizmete açılacaktır’ dedi.

Öztürk, 'Bu tünel, Karadeniz Bölgesi Ekonomisine olduğu kadar Türkiye Ekonomisine de önemli katkılar yapacaktır. Ayrıca bölge kültür ve turizminin gelişimine etki edecektir. Türkiye’nin önemli yatırımlarından biri olan tünelin açılmasıyla Eğribel Geçidinde yolculuk ve taşımacılık güvenli ve konforlu hale gelecek, özellikle kış mevsiminde kar ve tipi dolayısıyla yaşanan aksaklıkların önüne geçilecektir. İklim şartlarından kaynaklı olumsuz bir durum olmadığı taktirde tünel yılbaşından önce açılacaktır. Çalışmalar bu amaçla aralıksız devam etmektedir. Hemşerilerimiz müsterih olsun. Tüm diğer konularda olduğu gibi bu konunun da yakın takipçisiyiz.’ dedi.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR