Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
01 ARALIK Perşembe 10:25

O fotoğrafın ayrıntılar açıklandı! Şebinkarahisar'ın yol sorunu da iletildi.

Önceki hafta Ankara'da farklı partiye mensup milletvekilleri ile görüşen Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çakırmelikoğlu, Şebinkarahisar'ın yol sorunlarını da milletvekillerine iletti.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-11-2022 11:46
O fotoğrafın ayrıntılar açıklandı! Şebinkarahisar'ın yol sorunu da iletildi.

Önceki hafta Ankara'da farklı partiye mensup milletvekilleri ile görüşen Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çakırmelikoğlu, Şebinkarahisar'ın yol sorunlarını da milletvekillerine iletti.

GTSO Başkanı Çakırmelikoğlu'nun önceki hafta Ankara'da gerçekleştirdiği ziyaretin ayrıntıları açıklandı. Çakırmelikoğlu, ziyarette Eğribel Tüneli ve Giresun Şebinkarahisar Yol Standartları İyileştirme sorunlarını da dosya halinde milletvekillerine iletti.

Giresun iş dünyasının temsilcileri Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında, milletvekillerine Giresun'un  sorun ve taleplerini iletti. Milletvekilleri, sorun ve taleplerin takipçisi olacaklarını kaydettiler.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası heyeti tarafından geçtiğimiz hafta mecliste gerçekleştirilen ziyaretin detayları açıklandı. Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ziyarette, Giresun’un sorunları ve yatırım önceliklerini milletvekillerine aktardıklarını kaydetti.

“STK’LARIN SÖYLEMLERİ ELİMİZİ GÜÇLENDİRİYOR”

Milletvekili Sabri Öztürk, sivil toplum örgütlerinin Giresun ve bölge için söylem ve projelerin ellerini daha da güçlendirdiğini ifade etti.

“SİYASET VE STK’LARIN MÜCADELESİ TAKDİRE ŞAYANDIR”

Milletvekili Cemal Öztürk, siyaset ve sivil toplum kuruluşu istişaresine vurgu yaparak,

“Kamu imkanlarından Giresun’umuzun daha fazla faydalanması adına her iki kesimin verdiği mücadele taktire şayandır, bu noktada altını çizdiğiniz sorun ve taleplerin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

"SORUNLARI EL ELE ÇÖZEBİLİRİZ"

Milletvekili Necati Tığlı, birlikte el ele verildiğinde sorunların çözülebilir olduğunu dikkat çekerken İstanbul Milletvekili Emine Gülüzar Emecan, “Giresun dışında olmakla birlikte Giresun sorunlarını yakından takip ediyoruz ve sizlerin önerileri de bizlere yol göstermekte olduğunu görmekteyiz” dedi.

TBMM’de ortak bir toplantı sonucu milletvekilleri ile bir araya gelen Giresun Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, işletmelerin finansmana erişimde yaşadığı sorunlar, ara eleman konusu ile meslek liseleri gündeme taşındı. Güney Çevre Yolu Projesi, Samsun-Sarp Demiryolu, 3. ve 4. Organize Sanayi Bölgesi Projesi, Erzincan-Tirebolu Demiryolu Projesi, Eğribel Tüneli ve Giresun-Şebinkarahisar Yol Standartları İyileştirme sorunlarını dosya halinde milletvekillerine takdim eden Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çakırmelikoğlu, talepleri ise şöyle sıraladı;

“Eximbank kredilerinde ek maliyet oluşturan bağımsız denetçi raporu zorunluluğunun kaldırılması ve bunun yerine Yeminli Mali Müşavir yazısının yeterli olması, Eximbank kredisi kapsamında ithal edilen ürünün döviz ödemesine-alım ve ödeme-aynı gün yerine üç gün şartı getirilmesi, Tekstil imalatı yapan firmalarımızın kumaş ithalatında menşei araştırması ile kimyahane sevkinin ardından gümrükten çıkış işlemleri daha önce 2 ile 3 gün içinde yapılırken, bugün bu uygulama 3 ile 4 haftayı bulduğu ve bundan dolayı oluşan mağduriyetlerin giderilmesi, 2015 yılında çıkan tebliğ kapsamında, al-satta 7 bin TL yi aşan ödemelerin finansal kurumlar aracılığıyla yapılması zorunludur. Ancak enflasyon durumu göz önüne alınarak bu rakamın düşük kalması münasebetiyle nakit ödemelerin en azından 25 bin ve üstü sınırına çekilmesi, İşletmelerimizin ara eleman sorununa çözüm bulma adına meslek liselerinin cazip hale getirilmesi için bu okullarda eğitim gören öğrencilere yönelik ek ödeme ve sosyal hakların genişletilmesi, Giresun için zaruri hale gelen ve kuruluş işlemleri tamamlanan, şuan itibarıyla kamulaştırma kararı ve altyapı yatırımı beklenen 3. Organize Sanayi Bölgesi (Espiye-Tirebolu) ve 4. Organize Sanayi Bölgesi (Görele-Çavuşlu) için 2023 yılının yatırım yılı olması, İşletme enflasyonunun önüne geçilebilmesi adına illerde valilik, belediye ile ticaret ve sanayi odası komisyonluğunda onay merkezi oluşturulması ve bu sayede sektörlerde oluşabilecek yüksek arzın önüne geçilmesi, KOBİ düzeyindeki işletmelerimize esnaf odası üyelerine sağlanan kredi kefalet imkanlarından faydalanma şartının getirilmesi yada bu yapıda bir kredi mekanizmasının kurulması,"

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR