Kelkit Yöresinin İlk Gazetesi
HV

NESKO MADEN KAPATILDI

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-11-2014 15:46   Güncelleme : 14-11-2014 15:46
NESKO MADEN KAPATILDI

Çağlayan Köyü Darabul Mevkiinde bulunan NESKO Maden Tic. ve San. A.Ş. yönetim kurulu tarafından alınan kararla süresiz olarak kapatıldığını duyurdu.

Metal Konsantre Üretim Tesis Yatırım Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda NESKO Maden Tic. ve San. A.Ş. Şebinkarahisar Şubesinin kapatıldığı açıklanırken, 160 işçinin de işine son verildi.

160 kişinin çalıştığı tesiste Metal Konsantre Üretim Tesis Yatırım Genel Müdürlüğünün işçilere yaptığı duyuruda, "Yönetim Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda Nesko Maden Tic. ve San. A.Ş. Giresun / Şebinkarahisar`da olan tesisimiz, süresiz olarak faaliyeti durdurulmuştur." denildi.

Tesisin neden kapatıldığı ile ilgili bir açıklama yapılmazken, işçilerin maaşlarının ödeyemediği gerekçesiyle kapatıldığı ileri sürülüyor. Alınan haberden sonra tesiste toplanan işçiler, tesis binası etrafında maaşlarını alabilmek için bir süre bekledi.

Öte yandan tesiste Atık Depolama, Kot Yükseltme ve Zenginleştirme Tesisi Kapasite Artışı projesi de kabul edilmiş, İstanbul Şebinkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun Giresun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazdığı dilekçesinde de şöyle denildi:

"İlgi yazı ile; İlimiz Şebinkarahisar İlçesi, Çağlayan Köyü Darabul Mevkii sınırları içerisinde faaliyet gösteren Nesko Madencilik Tic. ve San. A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Atık Depolama Tesisi Kot Yükseltme ve Zenginleştirme Tesisi Kapasite Artışı” projesine ilişkin atıkların depolanmasında kullanılan havuzların risk oluşturduğu, bölgede yaşayan insanlarla halkın katılım toplantısı yapılmadan kapasite atışına gidildiği belirtilmekte olup; bahse konu hakkında tekrar incelemelerin yapılması ve bu süreçle ilgili projenin durdurulması istenmektedir. İlgi (b) yazı ile; ÇED Yönetmeliği’nin 9. maddesi gereğince ÇED sürecine halkın katılımını sağlamak, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve Önerilerini almak amacıyla 10 iş günü halkımızın görüş ye önerilerine açılması istenmiştir. Proje ile ilgili 11.09.2014 tarihinde Çağlayan Köyü İlköğretim Okulunda Saat 14:00 de Halkın Katılım Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Bahse konu “Atık Depolama Tesisi Kot Yükseltme ve Zenginleştirme Tesisi Kapasite Artışı" Projesi ile ilgili olarak İtirazlar yer almakta olup; halkın itirazına ilişkin yazı örneği ekte gönderilmektedir." 

AdminAdmin

YORUMLAR