Kelkit Yöresinin İlk Gazetesi
HV

MTA, UÇAKLA MADEN ARIYOR

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-08-2019 17:22   Güncelleme : 27-08-2019 17:22
MTA, UÇAKLA MADEN ARIYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı adına uçan Cessna Grand Caravan tipi uçakta Maden Tetkik Arama´dan (MTA) jeofizik mühendisleri ile uçtuğu öğrenildi. Bölgemizde alçak uçuş yapan bu uçak vatandaşlarımızda da büyük merak uyandırmıştı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, 2017´de Türkiye´nin maden haritalarının güncellenmesi için bir ihale açtı. Bu ihalede 2 uçakla Türkiye´nin tüm yüz ölçümü ile deniz karasuları da dahil 1 milyon 200 bin kilometre karenin havadan taranma ihalesini uzun yıllardır havadan fotoğraflama ve haritalama hizmeti veren EMİ Grubu kazandı.

MTA MÜHENDİSİ İLE UÇULUYOR

Her bölge için hazırlanan özel haritaya göre uçuş planlaması yapılıyor. NOTAM adı verilen izin ile o bölge ?havadan jeolojik ölçüm´ için diğer hava araçlarının geçişine kapatılıyor. İki pilottan oluşan uçuş ekibi, birer kilometrelik aralıklarla rota çizerek bölgeyi tarıyor. Uçuşlar yerden 150 metre yükseklikte gerçekleştiriliyor. Eğer toprak altında maden varsa, cihazlar tespit ederek bölgeyi işaretliyor. Cihazların aldığı sinyaller, MTA´nın Jeofizik mühendisi tarafından kaydediliyor. Bu bilgiler Ankara´da MTA´ya götürülerek analiz ediliyor.

Süper Amatör lig 6 Ekim´de, Amatör 1.küme 12 Ekim´de başlayacak

AdminAdmin

YORUMLAR