Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
06 EKİM Perşembe 20:38

MİNİATÜRK'TE ŞEBİNKARAHİSAR'IN İZLERİ, TEŞEKKÜRLER ŞEBİNSİAD

Miniatürk'te yapımı tamamlanan İstiklal Çeşmesi maketini yüz binlerce kişi görecek.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-09-2022 14:08
MİNİATÜRK'TE ŞEBİNKARAHİSAR'IN İZLERİ, TEŞEKKÜRLER ŞEBİNSİAD

1927 yılında Kurtuluş savaşı anısına ve Cumhuriyetin kuruluşu ve kültürel değerlerinin tanıtılması amacıyla yapılan Şebinkarahisar 'İstiklal Çeşmesi'nin Miniatürk’te açılışı yapılacak

Türkiye’nin önemli tarihi eserlerinin, orijinallerinin birebir aynısı minyatür haliyle yapılarak sergilendiği İstanbul Miniatürk Parkında Şebinkarahisar’ın tarihi İstiklal Çeşmesi de yerini aldı. Şebinkarahisarlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ŞEBİNSİAD) tarafından yapımı üstlenilerek Miniatürk'e kazandırılan İstiklal Çeşmesi'nin açılışı için yarın saat 11.30'da bir tören düzenlenecek.

Türkiye’nin önemli eserlerinin minyatürlerini içerisinde barındıran ve her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Miniatürk Parkında Şebinkarahisar’ın tarihi İstiklal Çeşmesi de yerini aldı. ŞEBİNSİAD'ın katkıları ve girişimleriyle birebir aynısı yapılan İstiklal Çeşmesinin ziyaretçilerin de kullanımına açık olacak.

"YARIN AÇILIYOR"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı şirketlerden İstanbul Kültür A.Ş tarafından projesi ve sergilenmesi onaylanan, çevre düzenlemesi ile birlikte yapım ve proje sponsorluğu Şebinkarahisarlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ŞEBİNSİAD) tarafından yapılan İstiklal Çeşmesi minyatürü açılışı 3 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirecek.

ŞEBİNSİAD Başkanı Müjdat Karayılan tarihi eserin minyatürünün Miniatürk’te sergilenmesinin çok önemli olduğunu, ŞEBİNSAİD eski Başkanı Altan Güneş zamanında başlayan İstiklal çeşmesi minyatürünün aslına uygun olarak yapılması ile birlikte açılışının Miniatürk kuralları nedeniyle 40-50 kişilik bir protokol katılımı ile yapılacağını belirterek hayırlı olmasını temenni etti.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR