Kelkit Yöresinin İlk Gazetesi
HV

Maden için yaylalarımız katledilecek!

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-11-2014 15:12   Güncelleme : 28-11-2014 15:12
Maden için yaylalarımız katledilecek!

İlçemizde Taşçılı yaylasına kurulması planlanan altın madeni için tepkiler giderek artıyor.

KOZA Altın İşletmeleri A.Ş.`nin maden yapmak istediği bu bölgede binlerce ağaç  ve canlı türü yaşıyor. Madenin kurulması için ÇED raporu hazırlayan işletme raporda apaçık madenin ilçemize bağlı Taşçılı yaylası civarına yapılacağı belirtiliyor.

Milli Gazete`nin haberine göre, KOZA Altın işletmeleri A.Ş. raporunda  Altın ve Bakır madenin kurulacağı şu şekilde ifade ediliyor, “Koza Altın İşletmeleri A.Ş. (KOZA), Giresun İli, Şebinkarahisar İlçesi, Taşçılı Yaylası civarında S:200702522 ruhsat numaralı sahada, çalışma alanı olarak belirlenen toplan 48,5 hektarlık (ÇED alanı) bölümünde Altın-Bakır-Kurşun-Çinko Cevheri Açık Ocak Madencilik faaliyetini gerçekleştirmeyi planlamaktadır.”

Madenin yapılacağı alan birçok köyün ortak yaşam alanına giriyor, binlerce bitki türünün yer aldığı yaylalar bölgemizin yeşil alanının en bol olduğu bölge olarak göze çarpıyor. Tabiat parklarına çok yakın olan Taşçılı yaylası civarında binlerce bitki türü ve yüzlerce hayvan türü yaşamını sürdürüyor.  Altın madenin yapılacağı yer ise adeta bilinçli bir şekilde göç yollarının tam üzerinde bulunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapan firma verdiği ÇED raporundaki dokümanlar ise tam bir çevre faciası olacağını gösteriyor.

Öte yandan KOZA Madencilik Salı günü Taşçılı halkın katılımıyla bir toplantı düzenleyecek. Bu toplantıda köy halkının tepkisini ortaya koyması bekleniyor.

 

TAŞÇILI VE UĞURCA KÖYÜ SAKİNLERİ DURUMDAN RAHATSIZ

 

Madenin kurulacağını öğrenen yöre halkı durumdan çok rahatsız, yaylalarının madene kurban edileceğinden korkan köylüler yerel yönetim ve bakanlığın harekete geçmesini bekliyor.  Yapılmak istenen maden ocağının çevreye büyük zararı olacağını belirten Şebinkarahisar Uğurca Köyü Derneği Başkanı Ünsal Akgün, “Maden ocağı doğayı yaşamı yok eder. Irmağın üzerine kurulacak olan bu maden Uğurca köyü ,Taşçılı yaylası, Dereköyün tamamı, Aslanşah köyü Çat ırmağı ,Hocaoğlu köyünden geçerek Kılıçkaya barajına akacak bu vadide ne kadar bağ bahçe varsa hepsi zarar görecek ve canlı hayvan bile yaşayamayacak, yeraltı suları tamamen kirlenecek.. Tarım alanlarının büyük risk altına gireceği bu Bölge ölü bölge olacak, tarımla geçimini sağlayan yöre halkı hayvancılık özellikle arıcılık peynircilik tere yağı tüm sebzeler zarar görecek birileri para kazanacak diye bu bölgede yaşayan halkın durumu ne olacak yöremizde üretilen bu organik ürünleri değerleri madenlerle ölçülemez bu bir cinayet olur, buna izin verecek olan kurumlar vicdan azabından kurtulamazlar? Biz, çocuklarımıza yaşanılacak bir gelecek bırakmak istiyoruz ve Çevre köylerin yaylaları ile beraber, bizim yaylalarımız gibi ender yaşam alanlarının kar uğruna talan edilmesin, kirletilmesine sessiz kalmayacağız. Sonuna kadar yaşamı savunmayı sürdüreceğiz. Çevre Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz, yörede geri dönüşü olmayacak yıkıma yol açacak maden ocaklarına izin vermeyin.” Şeklinde konuştu.

AdminAdmin

YORUMLAR