Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
02 ŞUBAT Perşembe 18:24

Kafkas Kolordusunun Siperleri Tarihi Sit Alanı Olarak Tescillendi

​​​​​​​Alucra ve Gümüşhane sınırında bulunan Artabel Gölleri Tabiat Parkı'ndaki siperler Tarihi Sit Alanı olarak tescillendi.

YEREL
Giriş Tarihi : 23-12-2022 13:46
Kafkas Kolordusunun Siperleri Tarihi Sit Alanı Olarak Tescillendi

Mareşal Fevzi Çakmak Komutasında 1916-1917 yıllarında 2. Kafkas Kolordusunun Alucra'da konuşlandırılan son cephesindeki mevziler, siper ve tarihi kalıntılar Sit Alanı olarak tescillendi.

Türkiye’nin en yüksek rakımdaki siperlerinden birisi olan Artabel Gölleri Tabiat Parkı'nda siper ve diğer savaş kalıntılarının yer aldığı 4,5 milyon metrekarelik alan Tarihi Sit Alanı olarak tescillendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 7433 sayılı kararıyla Torul ilçesi sınırlarındaki Artabel Gölleri Tabiat Parkı sınırları içerisinde bulunan alanı 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında "Tarihi Sit Alanı" olarak tescilledi.

Kararda 1913-1917 yılları arasında 3.Ordu Komutanlığı 2. Kafkas Kolordusunun Alay ve Tümenlerine bağlı birliklerin savaştıkları şehit mezarı, siper, araba yolları, fırın gibi unsurların yer aldığı Artabel Gölleri Tabiat Parkı ve komşu parselde bulunan Giresun'un Alucra ilçesi Yeşilyurt köyü sınırlarında bulunan karargah kalıntılarının milli tarih ve askeri harp tarihi açısından önemli olaylardan 1916 yılında Osmanlı-Rus kuvvetleri arasındaki muhabereler yaşanmış olmasından dolayı sınırları belirlenen alanın Tarihi Sit Alanı olarak belirlendiği ifade edildi. |Kadir Bekiroğlu - Alucra

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR