Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
06 EKİM Perşembe 19:28

KADINLAR DOKUYOR KADIN GİRİŞİMİNE DAVET

HalkBank tarafından Üreten Kadınlar Buluşmaları kapsamında 7-8 Ağustos'ta Rize'de düzenlenen  etkinliğe S.S. Kadınlar Dokuyor Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi de katıldı.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 15-08-2022 18:41   Güncelleme : 16-08-2022 14:02
KADINLAR DOKUYOR KADIN GİRİŞİMİNE DAVET

Usta Öğretici Sibel Toy da katıldığı panelde, moderatörün sorularını cevaplayarak Tamzara Dokumasının özelliklerini anlattı. Toy, diğer kadınlara da ilham verecek açıklamalarda bulunarak, Tamzara Dokuması ürünlerini yalnız Şebinkarahisar'da değil tüm Türkiye'de dünyada duyurup markalaştırmak istediklerini söyledi.

Güçlü Türkiye’nin üreten kadınlarının ilham veren girişimcilik hikâyelerini dinlemek için Rize’de bir etkinlik düzenleyen Halk Bankası, Şebinkarahisar'dan Kadınlar Dokuyor Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifini de davet etti.

Alanlarında uzmanların katıldığı etkinlikte 7 Ağustos Pazar günü markalaşma ve pazarlama, sosyal medya yönetimi, doğru ürün, doğru pazar  gibi konularda eğitimler verildi.

8 Ağustos Pazartesi günü ise ürünlerin stantlarda tanıtıldığı programda Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan bir açılış konuşması geçekleştirdi. Girişimci kadınlara kredileri verildi.

Marka Kooperatifler ve İlham Veren Kadınlar konulu panel düzenlendi. Panelde konuşma yapan Usta Öğretici Sibel Toy, "Biz ürünümüzü yalnız Şebinkarahisar'da değil Türkiye'de dünyada duyup markalaştırmak istiyoruz." dedi.

'BEN' DEĞİL 'BİZ' DİYEREK ÇALIŞIYORUZ."

Ebru Erke'nin moderatörlüğünde düzenlenen Marka Kooperatifler konulu panelde konuşma yapan Usta Öğreticisi Sibel Toy, "Tamzara Dokumasını gün yüzüne çıkarıp, nasıl gelecek nesillere aktarırız diye yola çıktık.  Biz çizgimizi bozmadan desenlerimizi bozmadan farklı neler yapabiliriz diye düşünüyoruz. Kullanabilir çantalar, farklı tasarımlar yapmak istiyoruz. Yaz dönemine ilk defa giriyoruz. Orjinal desenlerimizle pareolar yapmaya başladık. Seneye farklı tasarımlar da yapmayı planlıyoruz. Tasarımını kendimiz istişare ederek yapıyoruz. 'Ben' değil 'biz' diyerek bu işleri yapmaya çalışıyoruz." dedi.

Toy, "Biz ürünümüzü yalnız Şebinkarahisar'da değil Türkiye'de dünyada duyurup markalaştırmak istiyoruz. Ürünümüz tescilli, Şebinkarahisar'ı güzelleştiren çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Beraber daha güçlü yerlere geleceğime inanıyorum." şeklinde konuştu.

Toy, konuşmasında, şu ifadelere yer verdi: "Biz bu işi yaparken çok heyecanlandık. Bu eğitimleri alan arkadaşlardan tecrübe olarak geri dönüyor. Farklı bakış açısı ve farklı tasarımlarla başka kadınlara ilham olacağız."

"HEM EV HANIMI HEM İŞ KADINI OLABİLİRSİNİZ"

Usta öğretici Sibel Toy, Evde yemeğini yapıp, ineklerine bakım kilometrelerce yol yürüyüp kooperatifimize gelenler var. İsteyen kadınlar, hem ev hanımı hem de iş kadını olabilirler. Buradan diğer kadınlara ilham verebildiysek ne mutlu." ifadelerini kullandı.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR