Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
27 EYLÜL Salı 04:37

İstiklal Çeşmesi İstanbul Miniaturk’te yerini aldı

Şebinkarahisar’ın il olduğu tarihlerde 1927 yılında yapılan tarihi İstiklal Çeşmesi Türkiye’nin önemli tarihi eserlerinin yer aldığı, orijinalleriyle bire bir aynı minyatürü yapılarak sergilendiği İstanbul Miniatürk Parkında yerini aldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-09-2022 17:10
İstiklal Çeşmesi İstanbul Miniaturk’te yerini aldı

 

YILDA 1 MİLYON KİŞİ GÖRECEK

Şebinkarahisar’ın il olduğu tarihlerde 1927 yılında yapılan tarihi İstiklal Çeşmesi Türkiye’nin önemli tarihi eserlerinin yer aldığı, orijinalleriyle bire bir aynı minyatürü yapılarak sergilendiği İstanbul Miniatürk Parkında yerini aldı.

Milyonlarca ziyaretçinin gezdiği Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin sergilendiği Miniaturk’te, Şebinkarahisar’ın 1927 yılında Kurtuluş savaşı anısına ve Cumhuriyetin kuruluşu ve kültürel değerlerinin tanıtılması amacıyla yapılan Şebinkarahisar İstiklal Çeşmesi, 137'nci tarihi eser olarak Miniatürk’te ziyaretçilerin beğenisine ve diğer eserlerden farklı olarak kullanımına da sunuldu.

Karayılan: Bu başarı sadece ŞEBİNSİAD’ın değil tüm Şebinkarahisar’ındır."

ŞEBİNSİAD Başkanı Müjdat Karayılan da yaptığı açıklamada, "Bu başarı sadece ŞEBİNSİAD’ın değil tüm Şebinkarahisar’ındır. Sayın Altan Günes Başkanımız döneminde alınan karar ile Kurucu Başkanımız Sayın Bora Kılıç’ın yardımlarıyla başlanan 'Şebinkarahisar İstiklal Çeşmesi' emaneti bitirerek İstanbul Miniatürk’e kazandırmış olduk. Miniatürk yıllık 870 bin yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği ülkemizin tarihi eserlerinin minyatürünün sergilendiği bir açık hava müzesi. İstiklal Çeşmesi'nin farkı ise insanların burada kullanabileceği bir çeşme oldu. Bunu hayata geçirdiğimiz için mutluyuz.

Öztürk: Aslına Uygun Malzemelerle Yapıldı

Şebinkarahisar'ı bir ilçe olarak bakıp geçemeyiz, son derece zengin, tarihi kültürü ve çok önemli değerleri var diyen Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk ise, "Buraya gelince arkadaşlarla kısa bir sohbet ettik. Bazı şeyler dikkatimi çekti, paylaşmak istiyoruz. Burada Türkiye'nin 81 vilayetimizden çok güzel eserler var ama minyatür şeklinde küçültülmüş, estetik güzelliği sergilenmeye çalışılmış. İstiklal Çeşmesi de burada yerini aldı. Diğer eserlerden farklı bir özelliği var. Birincisi diğer eserler aslına uygun malzeme ile değil minyatür olduğu için ona uygun malzemelerle yapılmış. Bizim İstiklal Çeşmemiz ise doğal ve aynı malzemelerle inşa edilmiş. İkincisi ise diğer eserler minyatür bu çeşme ise aslından biraz küçük ve yaşayan bir çeşme, su akıyor içebilirsiniz, kullanabilirsiniz. Burada yaşayan bir eser oldu. Bir başka özellik de bu eser de yapım tarihi 1927. O tarihte de Şebinkarahisar vilayet idi. Benim köyüm de Pınarlar Köyü, Dereli ilçe olmadan önce o tarihlerde Şebinkarahisar vilayetine bağlıymış. Aslında tarihi geçmişimizde de Şebinkarahisarlılık da var. İnşallah ilerde de tekrar vilayet olur."

Proje sponsorluğu Şebinkarahisarlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ŞEBİNSİAD) tarafından yapılan İstiklal Çeşmesi minyatürü açılışı Giresun milletvekilleri Sabri Öztürk ve Kadir Aydın, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Ömer Şentürk, AK Parti ilçe başkanı Nejat Okuyar, İBB Meclis üyesi Bora Kılıç, Mülkiye Başmüfettişi Vali Nurullah Kalkancı, SEBİNSİAD başkanı Müjdat Karayılan, Giresun federasyonu Başkanı Muhterem Memiş, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şimşek SEBİNSİAD eski Başkanı Altan Güneş, İBB Kültür A.Ş.Genel Müdür Yardımcısı Hamit Doğruer, TOÇDER Başkanı Gül Turhan, Kocaeli Şebinkarahisarlılar Dernek Başkanı Bayram Korkutacak, Şebinkarahisar Belediye spor kulübü Başkanı Bayram Karaman, Giresun Vakfı Başkan Yardımcısı Av. H.Arif Ayık,Çeşme mimari Ramazan usta, Köy Dernek Başkanları ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR