Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
01 ARALIK Perşembe 09:05

İKLİMLER DEĞİŞİYOR, ÇARE SİGORTA! Ceviz ve dut için sigorta için son gün açıklandı!

Şebinkarahisar'da bu yıl cevizde yüzde 80-85 oranında don hasarı tespit edildiğini belirten TARSİM temsilcileri, sigorta yaptıran çiftçilerin mağdur olmayacağını aktardı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-10-2022 14:18   Güncelleme : 28-10-2022 14:31
İKLİMLER DEĞİŞİYOR, ÇARE SİGORTA! Ceviz ve dut için sigorta için son gün açıklandı!

ÜRETİCİLER SİGORTA KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

Şebinkarahisar'da bu yıl cevizde yüzde 80-85 oranında don hasarı tespit edildiğini belirten TARSİM temsilcileri, sigorta yaptıran çiftçilerin mağdur olmayacağını aktardı.

Tarım sektöründe faaliyet gösteren çiftçilerin doğal afetlerdeki en önemli güvenceleri olan Tarım Sigortaları konusunda bilinçlenmelerini sağlamak amacıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıda ilçemize katma değer ürün sağlayan başta ceviz ve dut ağaçları ile arpa, buğday ve hayvancılıkta tarım sigortasının önemine değinildi.

Belediye Kültür ve İş Merkezi toplantı salonunda 25 Ekim Salı günü düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan, İlçe Tarım Müdürü Kamil Çakır, son yıllarda ülkemizde sigorta yaptırma oranında artış yaşandığını belirterek, sigortanın önemi hasar meydana geldiği zaman üreticinin zararının karşılandığı zaman anlaşıldığını bildirdi.

"SON 4 YILIN EN VERİMLİ YILI OLDU"

Şebinkarahisar'da özellikle don ve kuraklık kaynaklı çiftçilerin etkilendiğini belirten Çakır, "Şebinkarahisar'da son 4 yıldaki en iyi ürünün bu yıl aldık. Geçmiş yıllarda don ve kuraklıktan etkilendik. Çiftçilerimiz zarara uğrarken, saman ve yem gibi ürünlerdeki fiyat artışıyla ekstra bir zarara uğradık. Çiftçilerimizin tüm bunlardan etkilenmemesi için sigorta yaptırmaları büyük önem taşıyor." dedi.

Ceviz 22 Mart, Dut 7 Nisan

TARSİM  Bölge Müdür Yardımcısı Kıdemli Uzman Burhan Kılıç, ise yaptığı konuşmada, her sene iklimlerin değiştiğine dikkat çekerek, sigortanın üreticilere sağladığı faydalara değindi.

Tarım sigortasında TARSİM'in kar amacı gütmediğini dile getiren TARSİM Bölge Müdürü Kılıç, "Hasar varsa, sigorta yaptıran  üretici bundan faydalanacak. Hepimiz paydaşız." dedi.

Şebinkarahisar'da cevizde yüzde 80-85 oranında don hasarı tespit edildiğini aktararak, yaptığı konuşmasında, "Şebinkarahisar'da Mayıs ayında Haziran aylarında ceviz için hasar ihbarında bulunan üreticiler oldu. 15 gün için ihbarda bulunulması gerekiyor. Bu yıl yüzde 80-85 oranında don hasarı tespit edildi." diyerek ceviz için 22 Mart, dut için de 7 Nisan tarihlerinde sigorta yaptırılması gerektiğini bildirdi.

Kılıç, tarım, arıcılık, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarla ilgili sigorta dönemlerine hatırlatarak, ÇKS Kaydının olması gerektiğinin de altını çizdi.

"SİGORTA YAPTIRAN SAYISI ARTIYOR"

Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan ise gazetemize yaptığı açıklamasında, "TARSİM'in her yıl düzenlediği bilgilendirme toplantısını bu yıl erken yaptık. Üreticilerimiz yüksek düzeyde katılım sağladı . Her yıl sigorta yaptıran üretici sayısı artıyor. Ürünlerimizi kesinlikle sigorta yaptıralım, kendimizi ve ürünlerimizi garanti altına alalım." ifadelerini kullandı.

Toplantıda İlçe Tarım Müdürü Kamil Çakır, Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, TARSİM yetkilileri, sigorta acentelerinin temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR