Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
27 EYLÜL Salı 04:14

HİPERTANSİYONU HAFİFE ALMAYIN!

HASTALARIN YÜZDE 50’Sİ HİPERTANSİYON OLDUĞUNDAN HABERSİZ

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 06-09-2022 12:21   Güncelleme : 06-09-2022 12:22
HİPERTANSİYONU HAFİFE ALMAYIN!

Şebinkarahisar TSM Başkanı Dr. Yılmazcan Karakaya, yüksek tansiyon en sık görülen kronik hastalıklardan biri olduğuna vurgu yaparak yüksek tansiyonun; kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalığı, erken ölüm ve yeti yitimi gibi durumlarla ilişkili olduğuna vurgu yaptı.

 Yüksek tansiyonun küresel bir halk sağlığı sorunu olduğunu aktaran Dr. Karakaya, gazetemize yaptığı basın açıklamasında dünyada 10 kişiden 3’ünün tansiyonunun yüksek olduğu bilindiğini aktardı.

Karakaya, “Hastaların yüzde 50’si durumlarından tamamen habersizdir. Haberdar olanların bir kısmı ise herhangi bir şey yapmamaktadırlar. Yüksek tansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olup mutlaka hekim tarafından takip edilmelidir.” dedi.

Karakaya yaptığı yazılı açıklamasında şu bilgileri paylaştı;

 “Yüksek tansiyon, uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar vermesi nedeniyle “sessiz düşman” olarak da anılmaktadır.Kan basıncının yüksek olduğunun belirlenebilmesi için belli aralıklarla ölçtürülmesi gereklidir. En belirgin yüksek tansiyon belirtileri; halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, burun kanaması, görmede bozukluk, kulaklarda çınlama, yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma, bazen çok sık idrara çıkma, gece uykudan uyanıp idrar yapma  bacaklarda şişlik olabilir.

Yüksek tansiyonu olan bireylerde ilaç tedavisinin uygulanması kan basıncı kontrolü için tek başına yeterli olmamakta, başarılı bir sonuç için mutlaka sağlıklı yaşam davranışlarının geliştirmesi gerekmektedir. Yüksek tansiyonlu bireyler; Sağlıklı beslenmeli, fazla kilolu/ obez ise kilo vermeli, fizik aktiviteleri düzenli yapmalı, tuz kullanımını azaltmalı, düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli, ilaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı, tansiyon düzenli izlemeli/ izlenmesini sağlamalıdır. Yılda en az bir kez tansiyon ölçtürülmelidir.”

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR