Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
02 ŞUBAT Perşembe 17:37

Hayvancılık Desteğinde başvuruları sona bırakmayın!

Besilik Sığır/Manda Desteği için son başvuru tarihi ne zaman? İşte detaylar,

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-12-2022 13:55
Hayvancılık Desteğinde başvuruları sona bırakmayın!

Besilik Sığır/Manda Desteği için son başvuru tarihi: 31 Ocak 2023

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, besilik erkek sığır/manda desteği başvurusu için son tarihin 31 Ocak 2023 tarihi olduğu bildirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, besilik erkek sığır desteklemesinin şartları ve kurallarına açıklayarak, son tarih konusunda da uyarılarda bulundu.

Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, besilik erkek sığırlar, 12 aylık yaştan büyük, yurt içinde doğmuş, küpelenmiş, TÜRKVET’e kaydedilmiş ve 1/1/2022–31/12/2022 tarihleri arasında mevzuata uygun kesimhanede kesilmiş olması gerektiğini belirterek, besilik erkek sığırların asgari karkas ağırlıkların etçi ırk ve melezleri 320 kg, kombine ırk ve melezleri 300 kg, sütçü ırk ve melezleri 280 kg, yerli ırk 220 kg ve manda da 200 kg olması gerektiğini bildirdi.

Ayrıca kesimi yapılan sığırlar, kesim tarihi itibarıyla geriye dönük 90 günlük besi süresini TÜRKVET kayıtlarına göre müracaatçının işletmesinde tamamlamış olması gerektiği ifade edilirken, bir yetiştiricinin en fazla 200 baş sığırı için destekten yararlandırılacak.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü başvuru yeri, şekli ve zamanı hakkında da şu bilgileri paylaştı:

"Desteklemeye esas hayvan sayısı yılı içinde en az 6 baş (6 dâhil) ve üzeri olan üreticiler; Kırmızı Et Üreticileri Birliğine başvuracaktır. Desteklemeye esas hayvan sayısı yılı içinde 6 baştan az olan üreticiler; İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapacak olup, bu gruptaki üreticilerden birlik üyesi olanların başvuru yerleri konusunda kısıtlama bulunmamaktadır. Üreticilerin desteklemeye son başvuru tarihi 31 Ocak 2023’tür."

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR