Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
05 EKİM Çarşamba 20:50

HAYVANCILIĞA TOHUM DESTEĞİ

Yüzde 50 çiftçi katkılı 270 ton sertifikalı tohum dağıtılacak

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-09-2022 13:45
HAYVANCILIĞA TOHUM DESTEĞİ

Şebinkarahisar'da "Sertifikalı Buğday ve Arpa Tohumu Dağıtımı Projesi" çerçevesinde yüzde 50 hibeli buğday, tritikale ve arpa tohumu toplam 500 çiftçiye dağıtılmaya başlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Giresun Valiliği işbirliğiyle yaklaşık 500 çiftçiye toplam 270 ton sertifikalı buğday, arpa ve tritikale tohumu dağıtımı yapılıyor.

Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, ilçemizde yüzde 50’si çifti katkılı yaklaşık 500 çiftçiye 270 ton tohumluk sertifikalı arpa, buğday ve tritikale tohumluğunun dağıtılmaya başlandığını ve ihtiyaca göre bu sayının 300 tona kadar da çıkarılacağını bildirdi.

Arslan, konuyla ilgili Yeni Şebinkarahisar'a yaptığı açıklamada "Üreticilerimizin daha iyi verim alması için Tarım ve Orman Bakanlığı ve Giresun İl Özel İdare destekli sertifikalı tohum dağıtımına Tarım İlce Müdürlüğümüz ile birlikte dağıtımını yapıyoruz. " dedi.

ÇKS kaydı olmayanların da projeden yararlandığını aktaran Arslan, "İlçemizde 4 bin çiftçiye ulaştık, kendi tohumu olanlar almadı, ihtiyacı olanlar bu projeden yararlandı. Bugüne kadar 90 ton dağıtıldı. İlerleyen günlerde de TIR'lar ilçemize gelerek dağıtıma devam edecekler." şeklinde konuştu.

ÖZEL İDARE'DEN 159 TONLUK DESTEK

Giresun İl Özel İdaresi tarafından yapılan yazılı açıklamada  ise Şebinkarahisar, Çamoluk ve Alucra ilçelerinde hayvancılık işletmelerinin kaba yem açığının karşılanması ve hububat üretiminin geliştirilmesi amacıyla yüzde 50’si çifti katkılı yüzde 50’si Giresun İl Özel İdare katkılı toplam 1 milyon 999 bin TL tutarında 100 bin kilogram tritikale tohumluğu ve 59 bin kilogram arpa tohumluğunu dağıtımı yapıldı.

Toplam tutarı 1 milyon 999 bin lira olan bu desteğin 1 milyonunu 2022 yılı bütçesinden Giresun İl Özel İdaresi karşıladığı bildirildi.  |Ahmet Yeles

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR