Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
06 ŞUBAT Pazartesi 21:52

Halil Rıfat Paşa Tüneli 137 yıldır dimdik ayakta!

Doğu Karadeniz'i İç Anadolu'ya ve Akdeniz'e bağlayan Giresun - Şebinkarahisar  karayolunda Halil Rıfat Paşa Tüneli, yıllara meydan okumaya devam ediyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-11-2022 13:57
Halil Rıfat Paşa Tüneli 137 yıldır dimdik ayakta!

İşçi ve köylülerin, murç ve çekiç kullanılarak beden gücüyle yapılan 35 metrelik Halil Rıfat Paşa Tüneli Şebinkarahisar, Alucra ve  Çamoluk ilçelerinin Giresun ile karayolu bağlantısının yanı sıra İç Anadolu - Doğu Karadeniz kara yolu bağlantısını da sağlıyor.

Osmanlı döneminde, dönemin Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa’nın emriyle 1885 yılında yapılan Karadeniz’in ilk ve tek el yapımı tüneli olan Halil Rıfat Paşa tüneli, dağların yamacında hem ulaşımı kolaylaştırıyor hem de bu yolu kullananların ilgisini çekiyor. Güzergahı kullanan sürücülerin yanı sıra tur otobüsleri de burada mola vererek, tünelin fotoğrafını çekiyor.

Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle İç Anadolu’ya bağlayan yol güzergahında 137 yıldır geçit sağlayan Halil Rıfat Paşa Tüneli’nin yapım hikayesinde kullanılan söz de Karayolları’nın sloganı haline geldi.

“Gidemediğin yer senin değildir” veciz sözünün de bu tünelle ilişkili olarak söylendiği bilinirken, tünel yapımı esnasında dönemin Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa, Şebinkarahisar - Dereli - Giresun yolunu açmaya karar vermesiyle mücadele başlıyor. Tünelin yapımı sırasından yaşanan zorluğa istinaden Halil Rıfat Paşa tarafından söylenen o söz, bugün de Karayolları'nın sloganı haline gelmiş ve binalarında da duvarlara asılmıştır.

Tarihçi Yazar Mehmet Fatsa, bu konuda şu ifadeleri kullandı:

“Şebinkarahisar ile Kulakkaya arasında yol yapımı esnasında en çok zorlanılan alan Pınarlar-Uzundere arasındaki sahadır. Halil Rıfat Paşa Tüneli’nin açılması esnasında dönemin Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa çok büyük kararlılıkla yol yapımını destekliyor. Yolun yapılması konusunda çok ısrarcı ve dirayetli olduğu için tünelin işçi ve köylülerle elle açılmasını sağlıyor. Ancak kayalar çok sert olduğu için çekiç ve murçlarla açılan tünelde çalışmak çok zorlayıcı oluyor. Bunun üzerine işçiler tarafından Vali Bey’e çıkılıyor ve durum kendisine arz ediliyor. Vali Halil Rıfat Paşa ise, ’Günde bir akçe parçası kadar kaya koparabiliyorsanız bile buna devam edilecektir’ diyor. 'Gidemediğin yer senin değildir.' meşhur sözünü de burada söylüyor. Tünel 1885 yılında hizmete açıldığında ise Vali Bey’e haber ulaştırılınca da ’İşte şimdi Giresun bizimdir’ sözünü söylüyor.” dedi.

 

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR