Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
06 EKİM Perşembe 20:21

HACI SÜNDÜZ VE ELVAN TURAN CAMİSİ’NİN TEMELİ ATILDI

İstanbul'da ikamet eden hayırsever iş insanı hemşehrimiz Elvan Turan ve eşi Hacı Sündüz Turan tarafından yaptırılacak caminin temeli törenle atıldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-08-2022 16:02
HACI SÜNDÜZ VE ELVAN TURAN CAMİSİ’NİN TEMELİ ATILDI

Şebinkarahisar İlçe Müftülüğü ile Şebinkarahisar Cami ve Kur'an Kursları Yaptırma ve Yardımlaşma Derneği koordinesinde yapılacak olan ve Selçuklu mimarisinden esinlenerek hastane yakınlarında inşa edilecek camide 240 kişi namaz kılabilecek. 120 metrekare kapalı alana sahip olacak, açık ve kapalı şadırvanı olan Hacı Sündüz ve Elvan Turan Camisi’nin temeli dualarla atıldı.

Hastane yolu üzerinde Ara Güler Caddesi'nde Orman İşletme alanı içerisinde yapılacak caminin temel atma töreni, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Törende konuşan İl Müftüsü Ramazan Topcan camilerde sunulan ilim, irfan, bilgi ve hikmetin topluma önemli kazanımlar sağladığını ifade ederek, “Camilerimiz estetik mimarisiyle şehirlerimizi güzelleştirdiği gibi insanlarımızın ruh dünyalarını da güzelleştirmektedir. Mabetler insanları sadece bedenen birleştiren yerler değil aynı şekilde ruhları birleştiren, maneviyatı sağlamlaştıran, birlik ve beraberliğe katkı sağlayan mübarek müesseselerdir. " dedi.

TURAN: "İLÇEMİZE EN İYİSİ YAKIŞIR"

Projenin yapımını üstlenen Elvan Turan yaptığı konuşmada "Bu projeyi 1 sene önce dernek yönetimimiz ve Belediye Başkanımız, aile dostumuz Şahin Yılancı ile beraber hazırladık. Kendisini buradan rahmetle anıyorum. Bu güzel ilçemize en iyileri yakışır diye düşünüyoruz. Allah bizlere camimizi bitirmeyi ve ibadete açmayı nasip etsin." dedi.

ŞİMŞEK: "ŞAHİN YILANCI'NIN DA BU PROJEDE EMEĞİ VAR"

Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şimşek de yaptığı konuşmada, "Rabbim birlerini bin etsin. Turan ailesine şükranlarımı sunuyorum. Elvan Turan ağabeyimiz bizlerle ilçemize bir camii ya da çeşme yaptırmak istediğini söylüyordu.  Geçen ay mahşeri bir kalabalıkla ebetiyete irtihal ettirdiğimiz Şahin Yılancı'yı geçtiğimiz yıl tam bu aylarda makamında ziyaret etmiştik.  Bizlere söyledi ki "Ya hastanemizin yakınlarına bir cami yaptırma isteğimiz var. Bir hayırsever bulabilir miyiz?" dedi. Ben de Elvan ağabeyime dönerek, "Şahin Başkanımız, seni tarif  ediyor" dedim. O da sağolsun; her zaman olduğu gibi 'Siz ne diyorsanız o olsun, bir an önce başlayalım.' dedi. Nasip kısmet bugüne oldu. 1 yıl içerisinde açma gibi bir hedefimiz var." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Topcan’ın duası eşliğinde butona basılarak temel atma töreni gerçekleştirildi.

Temel atma törenine Şebinkarahisar Belediye Başkanı Ömer Şentürk, İlçe Müftüsü Mustafa Yılmaz,

Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, meclis üyeleri, muhtarlar, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR