Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
01 ARALIK Perşembe 08:58

GRÜ'DE AKADEMİK BAŞARI!

Giresun Üniversitesi İstatistik Bölümü Türkiye’nin En Yüksek Akademik İstatistiklerine Sahip!

EĞİTİM
Giriş Tarihi : 04-11-2022 13:44
GRÜ'DE AKADEMİK BAŞARI!

Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü tarafından 01/11/2022 tarihinde yapılan araştırmada, Üniversitemiz İstatistik Bölümü Türkiye’deki diğer İstatistik Bölümleri arasında, öğretim üyesi başına düşen yayın, atıf ve h-indeks istatistiklerinde birinci sırada yer aldı.

Giresun Üniversitesi İstatistik Bölümünde öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı 25, atıf sayısı 420 ve h-indeks ise 7,25 olarak hesaplanmıştır. Giresun Üniversitesini Türkiye’nin ilk İstatistik Bölümüne sahip olan Hacettepe Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi takip ediyor.

Araştırmada Türkiye’deki Üniversitelerde bulunan 28 İstatistik Bölümü kadrolarında bulunan akademik personelin performansları açısından, çeşitli istatistikler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada, akademik yayınlarla ilgili birçok istatistiği barındıran en büyük özet ve atıf veri tabanlarından biri olan “SCOPUS” kullanıldı.

Araştırma kapsamında, 01/11/2022 tarihinde “SCOPUS” veri tabanına erişim sağlanarak tüm İstatistik Bölümlerinin kadrosunda bulunan profesör, doçent, doktor öğretim üyesi ve öğretim görevlilerine ait yayın sayısı, atıf sayısı ve h-indeks istatistikleri elde edildi.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR