Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
05 EKİM Çarşamba 22:01

Giresun Barosu, herkes için adil bir adli yıl istedi

Baro Başkanı Av. Soner Karademir açıklamasında özetle şunları söyledi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-09-2022 12:19
Giresun Barosu, herkes için adil bir adli yıl istedi

Adli yılın başlaması nedeniyle düzenlenen açılışta konuşan Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir;” 2022-2023 Adli Yılı’nı ne yazık ki yine yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü, hukuk devleti ve avukatlık mesleğinin artık yapısal bir hâle gelmiş sorunlarına dair kaygılarla karşılıyoruz. Zira Adli Yıl, mesleğimize ve avukatlara yapılan saldırıların hız kesmeden devam ettiği, tüm yanlışlığına rağmen kurulan numaralı baroların eşitsiz şekilde desteklendiği, hak ihlallerinin, kadın cinayetlerinin ve çocuk istismarının inanılmaz boyutlara ulaştığı, yoksulluğun derinleştiği bir iklimde başlamaktadır.” dedi.

Baro Başkanı Av. Soner Karademir açıklamasında özetle şunları söyledi:

“Bizler yargının kurucu unsuru, bağımsız savunmanın temsilcileri, bugün bu açılış töreninde gördüğünüz üzere adliyelerin gerçek ev sahipleri, yurttaşların adalet arayışlarının son noktası, adil yargılamanın olmazsa olmazı, bağımsız yargının güvencesiyiz. Biz bütün baskılara, tehditlere, gözdağlarına, yargılama senaryolarına rağmen susmayanlar, güce biat etmeyenler, vazgeçmeyenleriz. Adli yılın başında ilan ediyoruz:

Mesleki dayanışma ve birliğimizden kaynaklanan örgütlü gücümüzle yurttaşlarımızın yüreğinde canlandırdığımız adalet umudunun solmasına, vatandaşlarımızın sesinin kısılmasına, bizi yok saymanıza asla izin vermeyeceğiz. Avukatların adil yargılamanın ayrılmaz parçası olduğunu, avukatlara yönelik her türlü sınırlamanın özünde yurttaşın hak arama özgürlüğüne ve savunma hakkına getirildiğini, yargının eşit süjeleri arasında ayrımcı bir yaklaşıma tabi tutulmasının kabul etmeyeceğimizi, yargının şeffaflaşması, hak arama özgürlüğünün sağlanması ve adil yargılanma hakkının tesisi için avukatların önündeki tüm kısıtlamaların kaldırılmasının zorunluluk olduğunu bir kez daha hatırlatarak, mesleğimizin sorunlarının çözümü, hukukun üstünlüğünün ve yargı bağımsızlığının sağlanmasına yönelik somut adımların bir an önce atılmaması halinde yakın zamanda anayasal demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağımıza ve eylemsellik sürecine geçeceğimize dair irademizin arkasında aynı kararlılıkla durduğumuzu, siyasi iktidar, resmi merciler, meslektaşlarımız ile kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR