Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
01 ARALIK Perşembe 10:05

“Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde”

Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Yılmazcan Karakaya, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü münasebetiyle bir basın bülteni yayınladı.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-10-2022 11:10
“Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde”

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü

Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Yılmazcan Karakaya, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü münasebetiyle bir basın bülteni yayınladı.

TSM Başkanı Dr. Karakaya yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır. Ülkemizde yaşlı nüfus (65 ve daha yukarı yaş) 2014 yılında yüzde 8 iken 2015 yılında yüzde 8,2 ye yükselmiştir. Ülkemizde yaşlı nüfusun, diğer yaş gruplarıyla karşılaştırıldığında, daha yüksek bir artışa sahip olduğu görülmektedir. 2014 yılında toplam nüfusun artış hızı yüzde 13,3 iken yaşlı nüfusun artış hızı yüzde 49,9 olmuştur."

"Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir." diyen Dr. Karakaya, "Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilemektedir. Bu öngörüden hareketle Bakanlığımız çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenlenmesine özel önem verilmektedir. İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir." ifadelerini kullandı.

Dr. Karakaya " 'Sağlıklı yaşam ilkeleri' olarak bilinen Yeterli ve dengeli beslenme, doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma ve  alkol ve sigara kullanımından uzak durma gibi kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunmak mümkündür. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı ama bir türlü engelleyemediği gerçek yaşlanmaktır. Her yeni güne yaşlanmak için değil sağlıklı yaşamak için “Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde”" dedi.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR