Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
01 ARALIK Perşembe 10:01

GELECEĞİMİZİ DİYABETTEN KORUYALIM!

Dünyada her 6 saniyede bir kişi diyabet nedeni ile hayatını kaybediyor

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-11-2022 12:33
GELECEĞİMİZİ DİYABETTEN KORUYALIM!

Tıp tarihinde, 1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig'in doğum yıl dönümü anısına, her yıl 14 Kasım “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanıyor.

Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Yılmazcan Karakaya, gazetemize yaptığı basın açıklamasında; Diabetes Mellitus, pankreasın yeterli insulin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden kronik bir hastalık olduğunu belirtti.

Kişinin yediği besinlerden kana geçen şekeri kullanamaması nedeniyle kan ninşekeri yükseldiğini ifade eden TSM Başkanı Dr. Karakaya, "Diyabeti olmayan bir bireyin kan şekeri düzeyi; açlık halinde 110 mg/dl, tokluk halinde (yemeğe başladıktan iki saat sonra) 140 mg/dl’nin üstüne çıkmamalıdır. Açlıkta veya toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üstünde olması diyabetin varlığını gösterir." dedi.

Karakaya: "Ailede diyabet öyküsü olması, şişmanlık, hareketsiz yaşam, tansiyon yüksekliği, düzensiz beslenme, kan yağlarının yüksekliği ve aşırı stres gibi nedenler diyabetin oluşmasında önemli etkenlerdendir."

Peki hangi belirtiler bizlere diyabeti düşündürmelidir?

Diyabetlilerin yaklaşık yarısının hasta olduğunun farkında olmadığını vurgulayan Dr. Karakaya, "Aşırı susama ve su içme, sık sık idrara çıkma, kilo kaybı, aşırı iştah ve çok yeme, bulanık görme, cilt enfeksiyonları, iri bebek doğumu yapılması, iyileşmeyen yaralar ve halsizlik diyabette görülen belirtilerdir."

Dr. Karakaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Diyabet tedavisi; sağlıklı beslenme, egzersiz ve ilaç tedavisinden oluşmaktadır.Tedavide yaşam tarzı değişikliği büyük önem arz etmektedir. Yaşam tarzı değişikliğinin iki bileşeni olan beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve yeterli fiziksel aktivite bu bireylerde uygulanacak ilk adımdır. Bunlar diyabetten korunmak içinde yapacağımız ilk adım olmalıdır.

Dünyada her 6 saniyede bir kişi diyabet nedeni ile hayatını kaybediyor

Körlük, kalp krizi, inme ve böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni olan diyabet, yüksek kan şekeri düzeyi nedeniyle damarlar, kalp, böbrekler, gözler ve sinirlere zarar vererek erken ölümlere neden olur. Dünyada her 6 saniyede bir kişi diyabet nedeni ile hayatını kaybetmekte olup; yılda 2,1 milyon ölüme neden olmaktadır. Vücut kilomuzu azaltarak, sebze meyve tüketimini ve fiziksel aktiviteyi arttırarak bu ölümcül sonuçlar doğuran hastalığın önüne geçebiliriz.

Diyabet belirtileri görülen vatandaşlarımızın da en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tedaviye başlanılması yaşam kalitelerine önemli katkı sağlayacaktır. Belirtilere karşı uyanık olalım diyabetten korunalım. Hepinize sağlıklı günler diliyorum. Kaynak: Sağlık Bakanlığı" |Şeyma Yeles

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR