Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
06 EKİM Perşembe 19:57

DUT HASADI BAŞLADI

Şebinkarahisar'ın ekonomik alandaki önemli gelir kaynaklarından olan dut meyvesinin hasadı başladı.

YAŞAM
Giriş Tarihi : 01-07-2022 09:13
DUT HASADI BAŞLADI
İLGİLİ HABERLER 'BAŞIBOŞ İNEKLERE EL KONULACAK' TATİLE GELDİ, KENEDEN ÖLDÜ (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Geçen hafta rakım olarak düşük olan bağlar mahallelerinde başlayan dut hasadı, bu haftadan itibaren ilçe merkezinde de vatandaşlar tarafından başladı.

Dut meyvelerini ağaçlardan silkeleyen vatandaşlar daha sonra bu meyvelerin pekmezini yapmaya da başladı. Çoğunluğu beyaz dut olmak üzere coğrafi işaretli ürünü Şebinkarahisar Karadutu da yetiştiriliyor.

Pestil köme sektöründe ham maddeyi oluşturan dut meyvesi bu sezon zirai dondan az bir şekilde etkilenmesi üreticilerin yüzünü güldürürken konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, Şebinkarahisar'da hemen hemen her evin bahçesinde dut meyvesi bulunduğunu hatırlatarak çok sayıda ailenin de duttan geçimini sağladığını belirtti.

Yeni sezondan ümitli olduklarını aktaran Arslan, "Bu yıl meyve üretiminden zirai dona karşı aldığımız önlemler sayesinde üşümeyen meyve ağaçları rekoltenin artmasını sağladı. Dut meyvesi de bu ürünlerin başında geliyor. İlçemiz için önemli geçim kaynağı olan dut meyvesinin hasadında yeni sezondan ümitliyiz." dedi.

Arslan, ilçemizde pestil köme alanında satışı yapılan yöresel ürünlerin da ham maddesi olduğunu belirterek bu sektörde çok sayıda firmanın bulunduğunu ve istihdam alanında yıl boyunca istihdam sağlandığını belirtti.

Admin

ETİKETLER: Şebinkarahisar gelir kaynakları dut meyvesi karadut dut hasadı (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); YORUMLAR #comments .nav-link.active { color: #ffffff; background-color: #3f51b5 !important; border-color: none !important; } #comments .nav-tabs .nav-link { margin-bottom: -1px; background: 0 0; border: 1px solid transparent; border-top-left-radius: 0px !important; border-top-right-radius: 0px !important; } Website Yorumları Name Email Comment function comment_module(){ $(".comment_action .replay").click(function () { $("#replay_form").remove() var commentid = $('a',this).attr("data-comment"); var commentname = $('a',this).attr("data-comment-name"); console.log(commentname) var replay_form_template = ''+ ''+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' Name'+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' Email'+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' Comment'+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ''; $(this).closest(".comment_action").after(replay_form_template) grecaptcha.render('captcha_container', { 'sitekey': '6LdO358gAAAAAAE-i6qPQ7J1znMhpQ-4u96XoshR' }); }) $(".comment_action .report").click(function () { var commentid = $('a',this).attr("data-comment"); var request = $.ajax({ url: "https://web.archive.org/web/20220715121042/https://www.yenisebinkarahisar.net/theme/veni/reportCommnet.php", method: "POST", data: { commentid : commentid }, dataType: "HTML" }); request.done(function( response ) { console.log(response) }) request.fail(function( jqXHR, textStatus ) { }); }) } ÇOK OKUNANLAR Bugün Bu Hafta Bu Ay

'BAŞIBOŞ İNEKLERE EL KONULACAK'

SAADET PARTİSİ'NDE İLYAS YILMAZ YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Akşener ve Davutoğlu Giresun’a Geliyor

Astsubaylara müjdeyi Bakan Akar verdi

Sağlık Müdürü Bulut’dan “Covid-19” Uyarısı

TAZİYE EVİNDE HIRSIZLIK

14 KİŞİ MANTARDAN ZEHİRLENDİ

İSTANBUL YOLUNDA HIZ İHLAL TESPİT SİSTEMLERİ FAAL HALE GETİRİLDİ

BAŞKAN GENÇ'TEN ÖRNEK DAVRANIŞ

GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI AHMET KAPLAN GÖREVİNİ BİNNAZ KILIÇ’A DEVRETTİ

DURUŞMAYA GİDERKEN TRAFİK KAZASI GEÇİREN GENÇ AVUKAT HAYATINI KAYBETTİ

GİRESUN OTOBÜSÜ TOSYA’DA KAZA YAPTI: 2 ÖLÜ

GİRESUNSPOR'UN 'SAHİL ŞERİTLİ FORMASI' GÜNEY İLÇELERDEN TEPKİ ÇEKTİ!

VEFAT HABERİ

KAMYON ŞARAMPOLE DEVRİLDİ, 1 KİŞİ ÖLDÜ, 3 ÇOCUK YARALANDI

window.onload = function() { comment_module() }; Kelkit Yöresinin İlk Gazetesi

Yeni Şebinkarahisar

Copyright © 2022 Tüm hakları saklıdır. Sistem : Haber Yazılımı (function(m,e,t,r,i,k,a){m[i]=m[i]||function(){(m[i].a=m[i].a||[]).push(arguments)}; m[i].l=1*new Date();k=e.createElement(t),a=e.getElementsByTagName(t)[0],k.async=1,k.src=r,a.parentNode.insertBefore(k,a)}) (window, document, "script", "https://web.archive.org/web/20220715121042/https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js", "ym"); ym(88822622, "init", { clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true }); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-41037980-3'); SON DAKİKA ŞEBİNSİAD, SÖZÜNDE DURDU! ŞEBİNSİAD, SÖZÜNDE DURDU! ŞEBİNKARAHİSAR'DA KORKUTAN KORONA KIRMIZISI ŞEBİNKARAHİSAR'DAN AVRUPA'YA RUŞEN AYDENİZ'İN SANAT YOLCULUĞU 'BAŞIBOŞ İNEKLERE EL KONULACAK' Sağlık Müdürü Bulut’dan “Covid-19” Uyarısı Valilik'ten şüpheli mantarları tüketmeyin uyarısı Akşener ve Davutoğlu Giresun’a Geliyor SAADET PARTİSİ'NDE İLYAS YILMAZ YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ 15 Temmuz'u Unutmadık, Unutturmayacağız! get_weather() get_currency() $(document).ready(function(e) { $(".new_window").attr("target","_blank"); }); $(".after-load").show(); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-156151218-1'); ×
Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR