Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
02 ŞUBAT Perşembe 17:56

DİKKAT! GİRESUN'DA DA TESPİT EDİLEBİLİYOR! CEZASI 6.275 TL !

Egzos emisyon ölçümü bulunmayan araçlara 6 bin 275 lira para cezası uygulanacak.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-01-2023 12:45
DİKKAT! GİRESUN'DA DA TESPİT EDİLEBİLİYOR! CEZASI 6.275 TL !

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının daha yaşanabilir bir çevre oluşturma ilkesi doğrultusunda ulaşım kaynaklı hava kirliliğinin çevre üzerine olan olumsuz etkilerinin azaltılması amacı ile Savunma Sanayi Başkanlığı ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) kurularak tüm illere Mobil Plaka Tanıma Sistemi (MPTS) cihazları gönderildiği bildirildi.

ARAÇLAR DURDURULMADAN DA KONTROL EDİLİYOR

Giresun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından yazılı açıklamada "EGEDES ile; yol kenarına, araç üzerine veya herhangi bir platforma yerleştirilen cihaz ile yoldan geçen araçların plakaları okunmakta olup internet üzerinden Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemine bağlanarak egzoz ölçümünü yaptırıp yaptırmadığı anında sorgulamakta ve birkaç saniye içerisinde araç görüntüsü ile beraber sonuç raporlanmaktadır. Böylelikle trafiği aksatmadan hızlı ve etkin bir şekilde araçların kontrolü yapılmaktadır." denildi.

SON 2 AYDA 24 ARACA PARA CEZASI UYGULANDI

Kasım ve Aralık ayında 925 aracın sorgulandığı aktarılan yazılı açıklamada, "Giresun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) kapsamında trafikte seyir halinde bulunan araçların egzoz gazı emisyon ölçümünün bulunup bulunmadığı Mobil Plaka Tanıma Sistemi (MPTS) cihazları ile sorgulanmaktadır. Bu kapsamda Kasım ve Aralık aylarında yapılan denetimlerde 925 araç sorgulanmış ve toplam 24 araca idari para cezası uygulanmıştır." denilerek, Egzoz gazı emisyon ölçümü bulunmayan araçlara Çevre Kanunu uyarınca 2023 yılı için 6 bin 275 TL idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Ayrıca İl sınırları içerisinde de konu ile ilgili denetimler yapılacağı öğrenildi.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR