Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
02 ŞUBAT Perşembe 17:29

Dikkat! Cezası 2 bin 815 lira!

ARAÇLARDA EGZOZ KONTROLLERİ BAŞLADI

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-10-2022 12:02
Dikkat! Cezası 2 bin 815 lira!

Giresun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) kapsamında trafikte seyir halinde bulunan araçların egzoz gazı emisyon ölçümünün bulunup bulunmadığı yönündeki denetimlerin başladığı bildirildi.

Giresun İl Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce Bulancak İlçesi Yalıköy Köyü Giresun-Ordu Karayolunda EGEDES üzerinden 544 aracın kontrolü yapılmış olup, 19 aracın egzoz gazı emisyon ölçümünü yasal süre içerisinde yaptırmadığı tespit edildi.

Müdürlükten yapılan açıklamada, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının daha yaşanabilir bir çevre oluşturma ilkesi doğrultusunda ulaşım kaynaklı hava kirliliğinin çevre üzerine olan olumsuz etkilerinin azaltılması amacı ile Savunma Sanayi Başkanlığı ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar neticesinde EGEDES kurularak tüm illere Mobil Plaka Tanıma Sistemi cihazlarının gönderildiği belirtildi.

Denetimlerde egzoz gazı emisyon ölçümü bulunmayan araçlara para cezasının uygulanacağının aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“EGEDES ile yol kenarına, araç üzerine veya herhangi bir platforma yerleştirilen cihaz ile yoldan geçen araçların plakaları okunmakta olup internet üzerinden Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemine bağlanarak egzoz ölçümünü yaptırıp yaptırmadığı anında sorgulamakta ve birkaç saniye içerisinde araç görüntüsü ile beraber sonuç raporlanmaktadır. Böylelikle trafiği aksatmadan hızlı ve etkin bir şekilde araçların kontrolü yapılmaktadır.

Giresun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) kapsamında trafikte seyir halinde bulunan araçların egzoz gazı emisyon ölçümünün bulunup bulunmadığı Mobil Plaka Tanıma Sistemi (MPTS) cihazları ile sorgulanacak olup egzoz gazı emisyon ölçümü bulunmayan araçlara 2872 sayılı Çevre Kanunu 20.Maddesi (a) bendi 1.paragrafı doğrultusunda 2022 yılı için 2 bin 815 lira idari para cezası uygulanacaktır. İlimiz sınırları içerisinde konu ile ilgili denetimler başlatılmıştır.”

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR