Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
27 EYLÜL Salı 05:31

Denizlerde Avlanma Sezonu Başladı, Tutulacak balıklardaki kriterler açıklandı

Denizlerde Avlanma Sezonu 1 Eylül Perşembe gününden itibaren başladı. Yeni av sezonu için halat çözen balıkçılar denize açıldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-09-2022 16:36
Denizlerde Avlanma Sezonu Başladı, Tutulacak balıklardaki kriterler açıklandı

BALIKÇILAR "VİRA BİSMİLLAH" DEDİ

Yeni av sezonu için halat çözen balıkçılar gece yarısından itibaren denize açılmaya başladı.

Denizlerdeki av yasağının bitmesiyle Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden hem balıkçıların hem de tüketicilerin bilinçli olması gerektiği uyarısında bulunarak balık boyutlarına dikkat edilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Yazılı açıklamada avı yapılacak balık türlerinin asgari boy oranları şöyle açıklandı:

Giresun karasuları ve iç sularında avlanan, satışa sunulan balık çeşitlerindeki standart boy sınırlamaları aşağıdaki gibidir:

"Hamsi 9 cm,  Palamut 25 cm, Sardalya 11 cm, İstavrit 13 cm, Barbunya 13 cm, levrek 25 cm, Dil Balığı 20 cm, Lüfer 18 cm, Eşkina 35 cm, Mezgit 13 cm, Pisi 20 cm, Kalkan 45 cm, Kefal (Amuderya kefali) 35 cm, Tekir 11 cm, Kefal (Diğer kefaller) 20 cm, Uskumru 20 cm, Kefal (Has kefal) 30 cm, Kefal (Sarıkulak kefal) 30 cm, Kırlangıç 18 cm. İç sularda ise Alabalık 25 cm, Sazan 40 cm, Yayın 90 cm."

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Karadeniz'de; Ordu İli, Ünye İlçesinde; Taşkana Burnundan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri ve Giresun'da 1 Ekim -28 Şubat tarihleri arasında Doğal Alabalık avcılığının yasak olduğunu açıkladı.

Balıkçıların dikkatine!

Diğer yandan yine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığında Kullanılan Av Araçlarının Markalanması işlemi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 1 Ekim 2022 tarihine kadar uzatıldığını ve bu tarihten itibaren markalanmamış av araçlarının kullanılmasının da yasak olduğunu duyurdu.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR