Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
02 ŞUBAT Perşembe 17:25

Defineciler Tarihi Duvarı Tahrip Etti!

Alucra ilçesine bağlı Çakrak Köyünde Hacı Abdullah Duvarı olarak bilinen tarihin duvarın kapısına defineciler tahrip etti.

YEREL
Giriş Tarihi : 23-12-2022 13:45
Defineciler Tarihi Duvarı Tahrip Etti!

Alucra ilçesine bağlı Çakrak Köyünde bulunan 400 yıl önce yapıldığı tahmin edilen 6,5 kilometre uzunluğundaki tarihi Hacı Abdullah Duvarı, dünyada Çin Seddi ve Hadrian Duvarı’ndan sonra insan eliyle yapılan en uzun yapı olarak biliniyordu.

Edinilen bilgilere göre kimliği belirsiz kişi yada kişiler iş makinesiyle tarihi Hacı Abdullah Duvarının geçiş noktası olan Çıkrıkkapı yaylasının girişindeki kapının bulunduğu bölgede izinsiz kazı yaptı.

Konuyla alakalı Alucra Çakrak Köyü Muhtarı Murat Çakmak durumu Alucra İlçe Jandarma Komutanlığına bildirdiğini ifade ederek yasal işlemlerin başlatıldığını belirtti.

Sosyal medya üzerinden Çakrak Köylüleri yapılan bu tahribata tepki gösterdi. "Çakrak köyü Çıkrıkkapı yaylamızda bulunan tarihi duvarın giriş noktası defineciler tarafından kazılıp çukur haline getirilip giriş noktası zarar görmüştür. Yıllardır bölgede tarihi eserlere zarar veriliyor, buda yapanın yanına kar kalmıştır. Bu işi köy muhtarlığı takip edip ilgili şebeke açığa çıkarılıp hukuka teslim edilmeli. İş makinası ile çalışanları bulmak zor iş değil, ilgili yerlere şikayetler yapılmalı, bunu yapanlar adalete teslim edilmeli." denildi.

Alucralılar koruma altında olması gereken tarihi duvara daha fazla zarar verilmemesi için yetkilileri gerekli tedbirleri almaya davet etti. |Kadir Bekiroğlu - Alucra

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR