Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
05 EKİM Çarşamba 20:54

BAL GİBİ FESTİVAL, 30 BİN LİRAYA BAL SATILDI

Çamoluk ilçesinde düzenlenen "28. Çamoluk Bal Festivali" kapsamında çeşitli etkinlikler yapıldı.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-08-2022 17:30   Güncelleme : 17-08-2022 17:36
BAL GİBİ FESTİVAL, 30 BİN LİRAYA BAL SATILDI

28. Çamoluk Bal Festivali Gerçekleştirildi.

İçeriğinde Bal ve Arıcılık Eğitimleri, Sertifika Programları, Apiterapi Ürünleri-Kabinleri ve sinema, yarışmalar, sahne programları gibi birçok etkinliğin yer aldığı Balarex Fuarında, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çamoluk Bal Festivalinin de 28’incisi gerçekleştirildi.

"En iyi bal yarışması"

Festival kapsamında "En iyi bal yarışması" gerçekleştirildi. Yarışmada, Şükrü Yenice birinciliği elde etti. Yenice'nin balı bir iş adamı tarafından 30 bin liraya satın alındı.

Vali Enver Ünlü, Göl Park alanındaki festivalde yaptığı konuşmada, yörenin organik tarım ve bal üretimde yüksek bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Ünlü, 60 farklı çiçek çeşidini barındıran zengin florasının bulunduğu Çamoluk'ta, 80 üreticinin tarafından yıllık ortalama 100 ton bal üretimi yapıldığını kaydetti.

Festivale katılan Vali Ünlü, burada yaptığı konuşmasında “Bugün tarımın önemli bir dalı olan bal ve arı ürünleri ile ilgili güzide bir etkinlikte, 28. Çamoluk Bal Festivalinde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu belirterek hepinize hoş geldiniz diyorum.

Bal Rabbimizin bizlere sunduğu önemli nimetlerin başında geliyor. Bal; besleyici ve şifalı olmasıyla birlikte insan için gerekli olan birçok vitamin ve minerali de içinde barındırmasından dolayı son derece değerli bir gıdadır” ifadelerini kullandı.

"100 ton bal üretiliyor”

Çamoluk ilçesinin organik tarım ve bal üretimde yüksek bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Vali Ünlü, 60 farklı çiçek çeşidini barındıran zengin florası ile inanılmaz bir potansiyele sahip ilçede yaklaşık 80 üretici tarafından, 6 bin adet arılı kovandan yıllık ortalama 100 ton bal üretimi yapıldığını belirtti.

Vali Ünlü, Çamoluk ilçesinin zengin bitki florası çeşitliliğinden dolayı gezginci arıcılar tarafından da rağbet gören bereketli bir ilçe olduğuna vurgu yaparak “Tabi bu sene yağışların bol ve sezonun verimli geçmesiyle birlikte İnşallah bal rekoltesinin daha da yukarılarda olmasını bekliyoruz. Rabbim her sene daha iyisini nasip etsin” dedi.

Vali Ünlü, konuşmasını “Bu vesile ile 28'incisi bu sene düzenlenen Çamoluk Bal Festivali ve diğer festivallerimizin üreticilerimiz için hayırlı olmasına; ilimizin ve değerlerimizin tanıtılmasına ve kardeşlik ve huzurumuzun artmasına vesile olmasını diliyorum. 28'inci Çamoluk Bal Festivalinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.” sözleriyle tamamladı.

Etkinlik, ağalık yarışması ve yöresel sanatçıların kon-serlerinin ardından sona erdi.

Festivale Çamoluk Kaymakamlığı, Çamoluk Belediyesi ve Çamoluk Ziraat Odasınca organize edilen festivale, Çamoluk Kaymakamı Furkan Berber, Çamoluk Belediye Başkanı Fatih Düz, çevre ilçelerin kaymakamları ve belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR