Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
02 ŞUBAT Perşembe 18:11

Arslan'dan ÇKS uyarısı! Aman geç kalmayın!

Arslan, “2023 üretim yılı ÇKS başvuruları başladı, 31 Aralık 2022 tarihinde sona ereceğini bildirdi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-12-2022 13:24
Arslan'dan ÇKS uyarısı! Aman geç kalmayın!

Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan yaptığı açıklamada, Ziraat Odaları çiftçi üye kayıtlarını güncellemeyen çiftçilerin pasif duruma düşeceğinden, devlet tarafından sağlanan mazot ve gübre gibi desteklerden yararlanamayacaklarını kaydetti.

1 Eylül 2022 tarihinde başlayan "2023 Üretim Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi" (ÇKS) başvuruları 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecek.

Destekleme alabilmeniz için Ziraat Odası üyeliğiniz aktif olması gerektiğini aktaran Ziraat Odası Başkanı Arslan, "Yeni yayımlanan ÇKS yönetmeliğince e-devlet üzerinden başvurular alınmaktadır. Başvuru esnasında “Ziraat odasına kayıtlı aktif üyeyim” seçeneği işaretlenmektedir. Çiftçi eğer bağlı olduğu odaya başvurup çiftçiliğe devam ettiğini beyan etmez ve bilgilerini güncellemezse pasif duruma düşecektir. Pasif konuma düşenler destekleme alamayacaktır. Güncelleme yapmayan üyeler PASİFE çekilerek İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirilecektir. Mağdur olmamanız için 31 Aralık 2022 öncesi odamıza gelerek bilgilerinizi güncelleyiniz. Ürününüz bol kazançlarınız bereketli olsun” dedi.

"80 bin civarında üretici var"

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada da 1 Eylül 2022 tarihinde başlayan "2023 Üretim Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi" (ÇKS) başvuruları 31 Aralık 2022 tarihinde sona erdiği hatırlatıldı.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada "Bilindiği üzere çitçi kayıt sistemi başvuruları tarımsal destekleme ödemeleri için temel teşkil etmekte olup, bu başvuruları yapmayan üreticiler fındık alan bazlı gelir desteği, mazot ve gübre desteği vb. destekleme ödemelerinden faydalanamamaktadırlar. Giresun İlimiz genelinde 80 bin civarında üreticimiz bulunmaktadır. Yapılan incelemelere göre 20 bin civarında üreticimizin henüz 2023 ÇKS kaydını yaptırmadığı tespit edildi.

e-devlet üzerinden başvuru yapılıyor

İl Tarım Müdürlüğü'nden çiftçilere yönelik yapılan uyarıda "Üreticilerimizin önceki üretim yıllarında ÇKS kaydı bulunuyorsa ve ÇKS kaydına göre beyanlarında herhangi bir değişiklik söz konusu değilse; başvurularını e-devlet kapısı üzerinden kolaylıkla yapabilmektedirler. E-Devlet başvuruları özellikle başvuru döneminde ilimiz dışında bulunmak zorunda olup da kuruma bizzat gelemeyecek üreticilerimiz için çok büyük bir kolaylık teşkil etmektedir. Üreticilerimizin e-devlet kapısı üzerinden yapabilecekleri başvuru imkânından faydalanmaları büyük önem taşımaktadır. Başvurularını e-devlet kapısı üzerinden yapmayı tercih etmeyen ve bizzat kuruma gelmek isteyen üreticilerimiz ise İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize başvurularını yapabilmektedirler."

 

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR