Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
02 ŞUBAT Perşembe 17:02

Aman Dikkat! Bu tuzağa düşmeyin!

Sizleri Telefonla Arayarak Kendilerini Polis, Asker veya Savcı Olarak Tanıtıp, Sizden Para, Altın İsteyen Şahıslara İnanmayın.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-01-2023 14:03   Güncelleme : 13-01-2023 15:19
Aman Dikkat! Bu tuzağa düşmeyin!

İLETİŞİM YOLUYLA DOLANDIRICILIK YAPANLARA AMAN DİKKAT!

Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de sıkça rastladığımız telefon dolandırıcılarına yönelik şikayetler gün geçtikçe artarken, bununla ilgili olarak hemşehrilerimizin bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı bu konuda çok sayıda kamu spotu ile vatandaşların cep telefonlarına uyarı mesajları gönderiyor.

HEDİYE ÇEKİLİŞİ KAZANDINIZ YALANI

Bu yöntemler dışında,vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabiliyor.

UYARILARIN DİKKATE ALINMASI İSTENİYOR

Bu ve benzer dolandırıcılık konularında ilçemizde de sıkça rastlanan bir durum olmaya başlarken, gerek banka personellerinin gerekse Emniyet güçlerinin dikkatiyle zaman zaman bu tür olayların önüne geçilebilirken, zaman zaman da kayıpların yaşandığı biliniyor.

İNANMAYIN! İTİBAR ETMEYİN!

Günümüz teknoloji ve bilişim çağı olması nedeniyle bu eksende özellikle dolandırıcılık suçlarında birçok çeşitlilik meydana gelmiş, art niyetli şüpheli şahıslar kendilerini Vali, Kaymakam ve Emniyet Müdürü gibi üst düzey yönetici veya Hakim, Savcı, Asker ve Polis gibi kamu görevlisi şekillerinde tanıtarak bir çok vatandaşımızı maddi kayba uğratabiliyor.

Çeşitlilik gösteren dolandırıcılık suçlarının mağduru olmamak ve bu suçlara karşı bilinçli olmak adına bu suç ile ilgili uyarı ve ikazlara vatandaşlarımızın dikkat etmesi büyük önem arz ediyor.

HAKİM, SAVCI, POLİS PARA İSTEMEZ...

Hakim, Savcı, Asker, Polis herhangi bir sebeple para veya ziynet eşyası istemez. Bu şekilde olaylara maruz kalırsanız, kesinlikle itibar etmeyiniz, telefonunuzu kapatarak, 155 Polis İmdat veya 156 Jandarma hattını arayarak, konuyu bildirmeleri büyük önem arz ediyor.

Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın.Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.

Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara;

- Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı,

- Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı,

- Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği,

- Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,

- Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı,

- İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,

- Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği,

- Operasyon bitimi parayı iade edecekleri,

gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşları dolandırıyorlar.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR