Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
06 ŞUBAT Pazartesi 22:42

Alucra'daki Bağırsak Deresi Kurudu, DSİ'den Yardım İsteniyor

Alucra ilçesinde şehir merkezinden geçen dere kurudu.

YEREL
Giriş Tarihi : 23-09-2022 12:18
Alucra'daki Bağırsak Deresi Kurudu, DSİ'den Yardım İsteniyor

Yaz mevsiminin oldukça sıcak geçtiği Alucra'da bugüne kadar kuruduğu görülmemiş Alucra Bağırsak deresi görenleri şaşırtıyor.

Alucra ilçesindeki Bağırsak Deresi gerek sıcak havaların etkisi gerekse dere kaynağına kurulan Alucra Barajında su debisinin düşürülmesinden dolayı kurudu.

2019 yılında patlayan Alucra Barajı nedeniyle kapakların açılması sonrası bir süre oldukça yoğun olan dere şimdilerde eski günlerini arıyor. Tarım ile uğraşanların arazilerini sulama amaçlı kullandığı derenin kuruması tarım üreticilerini mağdur ediyor.

Tarım Üreticileri DSİ'den Yardım Bekliyor

İlçenin tarım alanında faaliyet gösteren girişimcilerinden olan Muttalip Tiryaki, DSİ yetkililerine çağrıda bulunarak Alucra Barajından daha fazla su bırakılmasını talep etti. Tiryaki, "Tarım arazilerinin susuz kalması durumunda mahsullerimizi alamayarak zarara uğrayacağız. Çilek üretimi yapıyorum sulama bizim için çok önemli ama derenin kuruması bizi kara kara düşündürüyor. Benim gibi tarımla uğraşıp üretim yapan 10-15 arkadaşımızda bu konudan muzdarip durumda" dedi.

Kuruyan Bağırsak Deresi için DSİ Trabzon Bölge müdürlüğü yetkililerinden yardım bekleniyor.

|Kadir Bekiroğlu - Alucra

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR