Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
27 EYLÜL Salı 05:33

ALUCRA'DA ORGANİK ÇİLEK ÜRETİCİLİĞİNE TALEP ARTTI

Alucra ilçesinde ilk defa 2019 yılında denenen ve oldukça da başarılı olunan organik çilek üretimine talep arttı.

yoremizden
Giriş Tarihi : 28-06-2022 11:55
ALUCRA'DA ORGANİK ÇİLEK ÜRETİCİLİĞİNE TALEP ARTTI
İLGİLİ HABERLER DSİ'NİN ÇAMOLUK YATIRIMLARI İSTİŞARE EDİLDİ Mantar toplamaya gittiler Rus İHA'sı buldular (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında Alucra ilçesinde ilk defa 2019 yılında başlatılan organik çilek üretimine talep artmaya başladı.

İlçenin girişimci gençlerinden Ruhi Bıyıkçı ve Mehmet Akif Bıyıkçı isimli iki kuzen Mesudiye mahallesinde bulunan 2 dönümlük araziye çilek üretimi yaptı.

İlçenin ikliminin ve toprak yapısının çilek üretimi için oldukça elverişli olduğunu belirten Akif Bıyıkçı, "Daha önce uzun yıllar patates, Alucra Kelemi gibi tarım alanında üretimler gerçekleştirmiştik. Bu yılda devlet desteği almadan kendi öz sermayemizle seramızı da ilçemizde ürettirerek organik çilek üretimi için kolları sıvadık. Sulama sisteminden tutunda A'dan Z'ye her şeyini ilçemizde ürettik." dedi.

"Destek Bekliyoruz"

Doğru tarımı yapamadıklarını ve bu konuda  danışman eksikliği olmasının kendilerini zorladığını ifade eden Ruhi Bıyıkçı ise, "Alucra İlçe Tarım Müdürlüğümüzde ziraat mühendisi gibi teknik personel nerdeyse yok denecek kadar az. Tarım memleketi olan Alucra'da malesef yeterli teknik desteği alamıyoruz bu konuda çok şanssız olduğumuzu düşünüyoruz. Durum böyle olunca da iş başa düşüyor zaman ve para kayıpları ortaya çıkıyor. Daha önce bu işi yapmış insanların tecrübelerinden faydalanıyoruz. En büyük arzumuz tarımla Alucra'da profesyonel olarak üretim yapmak isteyen insanlara İlçe veya İl Tarımın teknik olarak destek olmalarıdır." ifadelerini kullandı.

"Hedefimiz 10 Ton"

Üretim yaptıkları Albion cinsi çileğin yöreye özgü bir aroması olduğunu aktaran Ruhi Bıyıkçı,

"Daha önce üretim yapmaya başlayan arkadaşlarla fikir alış verişinde bulunarak doğru tarım ve kaliteli ürün almak en büyük gayemiz, ilk etapta 10 ton ürün mahsul etmeyi hedefliyoruz. Bizden hariç 3 arkadaşımızda ilçemizin faklı noktalarında çilek üretimine başladı. Memleketini terk etmeyen toprağına üretimle sahip çıkan gençlerimizin olması sevindirici. Hasat döneminde önceliğimiz iç pazara satış yapmak olacak. Kontrollü büyüyerek ilçemiz gençlerini de teşvik etmek en büyük arzumuzdur. Allah'ta nasip ederse organik tarımda ilçemizde örnek projelere imza atmak istiyoruz" şeklinde konuştu. (Alucrahaber.com)

Admin

ETİKETLER: organik çilek (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); YORUMLAR #comments .nav-link.active { color: #ffffff; background-color: #3f51b5 !important; border-color: none !important; } #comments .nav-tabs .nav-link { margin-bottom: -1px; background: 0 0; border: 1px solid transparent; border-top-left-radius: 0px !important; border-top-right-radius: 0px !important; } Website Yorumları Name Email Comment function comment_module(){ $(".comment_action .replay").click(function () { $("#replay_form").remove() var commentid = $('a',this).attr("data-comment"); var commentname = $('a',this).attr("data-comment-name"); console.log(commentname) var replay_form_template = ''+ ''+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' Name'+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' Email'+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' Comment'+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ' '+ ''; $(this).closest(".comment_action").after(replay_form_template) grecaptcha.render('captcha_container', { 'sitekey': '6LdO358gAAAAAAE-i6qPQ7J1znMhpQ-4u96XoshR' }); }) $(".comment_action .report").click(function () { var commentid = $('a',this).attr("data-comment"); var request = $.ajax({ url: "https://web.archive.org/web/20220628090828/https://www.yenisebinkarahisar.net/theme/veni/reportCommnet.php", method: "POST", data: { commentid : commentid }, dataType: "HTML" }); request.done(function( response ) { console.log(response) }) request.fail(function( jqXHR, textStatus ) { }); }) } ÇOK OKUNANLAR Bugün Bu Hafta Bu Ay

ALUCRA'DA ORGANİK ÇİLEK ÜRETİCİLİĞİNE TALEP ARTTI

GİRESUN OTOBÜSÜ TOSYA’DA KAZA YAPTI: 2 ÖLÜ

Şebinkarahisar’da da görev yapan emekli Polis Memuru Yener Aktaş toprağa verildi

4 GÜNLÜK HEM FESTİVAL HEM FUAR

Ölü bulunan kadının cinayet zanlısı tutuklandı

Mantar toplamaya gittiler Rus İHA'sı buldular

İstanbul'da kiracısı tarafından öldürülen hemşehrimizin cenazesi Alişar'da defnedildi

DURUŞMAYA GİDERKEN TRAFİK KAZASI GEÇİREN GENÇ AVUKAT HAYATINI KAYBETTİ

GİRESUN OTOBÜSÜ TOSYA’DA KAZA YAPTI: 2 ÖLÜ

VEFAT HABERİ

KAMYON ŞARAMPOLE DEVRİLDİ, 1 KİŞİ ÖLDÜ, 3 ÇOCUK YARALANDI

window.onload = function() { comment_module() }; Kelkit Yöresinin İlk Gazetesi

Yeni Şebinkarahisar

Copyright © 2022 Tüm hakları saklıdır. Sistem : Haber Yazılımı (function(m,e,t,r,i,k,a){m[i]=m[i]||function(){(m[i].a=m[i].a||[]).push(arguments)}; m[i].l=1*new Date();k=e.createElement(t),a=e.getElementsByTagName(t)[0],k.async=1,k.src=r,a.parentNode.insertBefore(k,a)}) (window, document, "script", "https://web.archive.org/web/20220628090828/https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js", "ym"); ym(88822622, "init", { clickmap:true, trackLinks:true, accurateTrackBounce:true }); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-41037980-3'); SON DAKİKA ALUCRA'DA ORGANİK ÇİLEK ÜRETİCİLİĞİNE TALEP ARTTI GİRESUN OTOBÜSÜ TOSYA’DA KAZA YAPTI: 2 ÖLÜ VEKİL DEMİRÖZ'ÜN VİLAYETLİK AÇIKLAMASI ŞEBİNKARAHİSARLILARI HAREKETE GEÇİRDİ Şebinkarahisar’da da görev yapan emekli Polis Memuru Yener Aktaş toprağa verildi ŞEBİNSİAD'DAN İŞ İNSANLARINA ÇAĞRI 'KADINLAR DOKUYOR' PROJESİNDEN BİR BAŞARI DAHA BAŞSAVCI HEMŞEHRİMİZ SEKÜCÜ, YARGITAY SAVCISI OLDU MAZOT - GÜBRE DESTEĞİ İÇİN SON GÜN 30 HAZİRAN ANKARA CUMHURİYET SAVCISI ŞEBİNKARAHİSAR'A ATANDI RESSAM GÜMRAH, 32 YILLIK ESERLERİNİ ANKARA'DA SERGİLİYOR get_weather() get_currency() $(document).ready(function(e) { $(".new_window").attr("target","_blank"); }); $(".after-load").show(); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-156151218-1'); ×
Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR