Yeni Şebinkarahisar Gazetesi
HV
02 ŞUBAT Perşembe 17:05

2022 YILI NASIL GEÇTİ

Yeni yıla umutla bakarken, 2022 yılında Şebinkarahisar'da yaşanan bazı önemli olayları sizler için derledik.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-12-2022 15:01   Güncelleme : 30-12-2022 15:37
2022 YILI NASIL GEÇTİ

Eğribel Tünelinde kar yağmasıyla kıymeti anlaşıldı

2021 yılının Aralık ayında tek tüp ile ulaşıma açılan Eğribel Tüneli, 2022 yılı başında geçit üzerinde etkili olan şiddetli kar yağışı ile ilk sınavını vererek.

Vatandaşlar, yoğun kar yağışına rağmen, Nisan ayına kadar ulaşımlarını sorunsuz bir şekilde sürdürdü.

Otobüs kazasında 9 kişi yaralandı

Şebinkarahisar'da kar yağışı nedeniyle kayganlaşan yolda kontrolden çıkan yolcu otobüsü 24 Ocak 2022 tarihinde yol kenarına devrildi. Kazada 9 kişi yaralanırken, ölüm yaşanmaması en büyük teselli oldu.

 

20 yıl sonra tütün ekildi

Şebinkarahisar Ziraat Odası girişimleri ile birlikte 20 yıl sonra ilçede yeniden tütün üretimine geçişin ilk adımları atıldı. Bu girişim 2022 yılının yaz aylarında da hasat dönemi ile nihai sonucuna vardı.

ŞEBİNSİAD'da Müjdat Karayılan Dönemi

Şebinkarahisarlı Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ŞEBİNSİAD) yeni Başkanı Müjdat Karayılan oldu.

ŞEBİNSİAD 5. Olağan Genel Kongresi Şubat ayının son haftasında gerçekleştirildi. Çekişmeli geçen seçim sonucunda Karayılan, rakibi Ömer Kılıç'ın (86) önünde 106 oy ile derneğin yeni başkanı oldu.

Başkan Karayılan'ın 2022 yılı döneminin de ilçemiz adına başarılı geçtiğini söyleyebiliriz.

Oda Başkanları Değişti

Şebinkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Şoförler ve Nakliyeciler Odası seçimleri yapıldı.

21 Mart 2022 tarihinde yapılan seçimlerde Şebinkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Oktay Alp, ile Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı ise Kadem Kaptı seçildi.

 

Şebinkarahisarspor Namağlup Şampiyon Oldu

Şebinkarahisar Belediyespor, Giresun 1. Amatör Kümede şampiyon oldu.

1. Amatör Küme A Grubunda mücadele eden Siyah Beyazlılar, oynadığı 12 maçta 10 galibiyet, 2 beraberlik alarak namağlup şampiyon oldu ve Süper Amatör Kümeye yükseldi.

 

Gelişmişlik Sıralamasında Geriledik

Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması'nda (SEGE) ülke genelinde Şebinkarahisar 28 sıra, Giresun genelinde ise 1 sıra geriledi.

4-5 yılda bir kez yapılan SEGE Araştırması'nda 2022 yılında  411'den 439'unculuğa, Giresun'da ise 6'ıncılıkta 7'nciliğe geriledi.

 

Cezaevi İnşaatı Durdu

Kış mevsimi nedeniyle 2021 yılının son aylarında yapımına  ara verilen Şebinkarahisar Cezaevi inşaatı daha başlamadı. 2022 yılı bittiği şu günlerde siyasilerden yapılan açıklamalara rağmen çalışmalara yeniden başlamadı.

 

Dursun Özbek, Şebinkarahisar'da

Hemşehrimiz işinsanı Dursun Özbek, Şebinkarahisar'a gelerek, yapımı üstlendiği okulun temel atma törenine katıldı.

Törende bir konuşma yapan Özbek, "Şebinkarahisarlı olmaktan iftihar diyorum." dedi ve sık sık Şebinkarahisar'a geleceğini sözlerine ekledi.

Özbek, bu ziyaretten kısa bir süre sonra da Galatasaray'ın yeni başkanı seçildi.

 

ŞEBİNSİAD Üretim Atölyesi Açtı

ŞEBİNSİAD Başkanı Müjdat Karayılan seçim vaatlerinden bir tanesi olan Şebinkarahisar'a üretim atölyesi açma sözünü yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gerçekleştirdi.

 

Önder Karaveli Şebinkarahisar'da

Beşiktaş JK'nın eski Teknik Direktörü Gurur Kaynağımız hemşehrimiz Önder Karaveli Kurban Bayramı'nı Şebinkarahisar'da geçirdi.

Ekecek Köyü Buseyit Mahallesinden merhum Bahri ve Maviş Karaveli'nin oğlu olan spor alanında Şebinkarahisar'ın gururu olan, ülke genelinde sempati kazanan Beşiktaşlı Önder Karaveli, 4 gün ilçemizde kaldı. İlçe halkıyla sohbet eden Karaveli'yi görenler şaşkınlıklarını da gizleyemedi.  

 

Başkan Yılancı'yı Kaybettik

Kansere yenik düştü: Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı toprağa  verildi - Son Dakika Haberleri

Şüphesiz 2022 yılının en kötü haberlerinden bir tanesi Belediye Başkanı Şahin Yılancı'nın vefatı oldu.

2022'nin bizden götürdükleri arasında ilk başta yer alan Belediye Başkanımız Şahin Yılancı, yakalandığı amansız hastalığa yakalanarak uzun bir süredir devam den tedavisinin ardından vefat haberi, ilçe halkını, ülke siyasetçilerini ve tüm sevenlerini üzdü.

Yılancı'nın cenazesi yoğun bir kalabalıkla gözyaşları içinde toprağa verildi.

 

Yeni Başkan Şentürk Oldu

Belediye Başkanı Şahin Yılancı'nın vefatının ardından yeni Belediye Başkanı Meclis Üyeleri arasında seçilerek Ömer Şentürk oldu. Şentürk, bu süreden sonra 20 ay boyunca ilçemizin yeni Belediye Başkanı oldu.

 

Kaymakam Değişti

Şebinkarahisar'da Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile Kaymakamı değişti.Atama kararına göre, Faruk Doğru'nun yerine Alay Yazıcı atandı.

 

 

 

 

 

 

Kontenjanlar Yüzde 100 doldu

Şebinkarahisar'da 3 yüksekokulumuzda da tüm kontenjanlar yüzde 100 yerleşme sağlandı. Bu yıl ilk kez tüm bölümlere öğrenci yerleşti ve toplamdaki 666 bölüme öğrenci yerleşti.

 

Sanayi Sitesi Esnafına Kullanım İzin Belgeleri verildi

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Ömer Şentürk'ün imzasıyla  ilçe Küçük Sanayi Sitesindeki 121 esnafa Yapı Kullanım İzin Belgeleri 30 yıl sonra verildi. Esnaflar şimdi, tapularını bekliyor.

 

İTO Meslek Komitesine 5 Hemşehrimiz Seçildi

İstanbul Ticaret Odası Meslek Komitesi seçimlerinde 5 hemşehrimiz alanlarında komiteye seçildiler.

Bilişim Teknolojileri, Ali Öztürk, Orhan Koç ve İsmail Akkuş seçilirken, Taşıt kiralama ve ilgili hizmetlere Yavuz Arslan, ve Teknik hırdavat meslek komitesine Temel Yılmaz seçildi.

 

Eğribel Tüneli bir kez daha ulaşıma açıldı

2022 yılı başında ulaşıma açılan Eğribel Tüneli, kış mevsimi ile birlikte 1 Aralık 2022 tarihi itibarı ile yeniden ulaşıma açıldı.

Ahmet YelesAhmet Yeles

Ahmet Yeles

YORUMLAR