Orta Çağ'dan kalma Meryemana Manastırı resmi açılışı ne zaman?

Giresun'un Şebinkarahisar ilçesindeki 1.500 yıllık tarihi Meryemana Manastırı'nın ne zaman açılacağı merak konusu oldu. Yapılan sözde restorasyon ile tepki çeken Meryemana Manastırı'nın içler acısı hali TBMM'de , Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un cevaplaması istemiyle soru önergesi sundu.

Ünzile Önbaş
Ünzile Önbaş Tüm Haberleri
Orta Çağ'dan kalma Meryemana Manastırı resmi açılışı ne zaman?
Orta Çağ'dan kalma Meryemana Manastırı resmi açılışı ne zaman?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a yanıtlamasını istediği Şebinkarahisar'daki tarihi Meryemana Manastırı hakkında 6 sorudan oluşan bir önerge verdi.

Yapılan restorasyon ile özellikle sosyal medyada büyük bir tepki toplayan Meryemana Manastırı, turizmde yeterli ilgiyi göremedi. 

Orta Çağ'dan kalma Meryemana Manastırı resmi açılışı ne zaman?

Milletvekili Gezmiş, verdiği soru önergelerinde konuya ilişkin olarak şu soruları sordu:

  • Manastırın orman parselinde bulunan kısımlarının mülkiyet devri ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne tahsisi yapılmış mıdır?
  • Manastırın çevre düzenlemesi tamamlanmış mıdır? Bu kapsamda eksikleri nelerdir?Manastır bağlantı yollarının taşıt ve yaya ulaşımı yeterli hale getirilmiş midir?
  • Toplum Yararına Program kapsamında (TYP), Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) ile Bakanlığınız Personel Genel Müdürlüğü’ne hangi branşlarda kaç personel için talepte bulunulmuştur? Bu kapsamda Manastır kampüsünde kaç personel görev yapmaktadır?
  • Manastırın resmi açılışı yapılmış mıdır? Tarihi Meryemana Manastırının eksiklerinin giderilerek resmi açılışı ne zaman yapılacaktır?
  • Diğer ülkelerden özellikle Ağustos Aylarında başta Trabzon Sümela Manastırına ibadet için gelen Ortadoks Rum ve turizm kapsamında yabancı ülke yurttaşlarının ziyaretini cazip hale getirecek ne gibi çalışmalar yürütülmektedir?
  • Bu mirasın daha çok tanıtılması, ilimizin turizm potansiyeline daha fazla katkı sağlaması için Turizm Rehberlerinde yer alması ve tur şirketleri için cazip hale getirilmesi için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

 

Orta Çağ'dan kalma Meryemana Manastırı resmi açılışı ne zaman?

ŞEBİNKARAHİSAR MERYEMANA MANASTIRI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Milletvekili Gezmiş, Şebinkarahisar Meryemana Manastırı hakkında şu bilgileri soru önergesi ile birlikte sundu:

Şebinkarahisar Hz. Meryem Manastır Kilisesi (Ören Yeri)’nin 481-490 yıllarında inşa edildiği tahmin edilmektedir. İlçenin 13 km. doğusunda bulunan Sarıyer Köyü, Kayadibi Mahallesinde sarp kayaların oyulması suretiyle yapılmış Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans) Dönemi'ne ait tarihi ve kültürel bir mirastır. Yaklaşık 200 yıl boyunca yasak ve baskılardan korkan din adamlarının ibadetlerini gerçekleştirebilmek için gizlendiği Hristiyanlığın ilk kutsal mekanlarından biridir.

Osmanlı zamanında en canlı dönemini yaşayan manastırın, büyük bir yangınla tahribata uğradığı ve 19. yüzyılda tamamen yenilendiği belirtilmektedir. Kayaların içinde moloz ve kesme taşları kullanılan manastırın, kitabesi günümüze ulaşamamış, kaynaklarda yeterli bilgiye rastlanmamıştır. Yalnızca küçük bir şapel şeklindeki kilisenin duvarlarında İncil’den alınma sahneleri içeren freskler, resimlerle süslemeler yer almaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre kaya içine oyularak yapılan Sümela Manastırı’ndan sonra ikinci büyük doğal ve oyma manastırdır.

1939 Erzincan depremi sırasında Şebinkarahisar ilçemizde çok sayıda bina ve tarihi yapı gibi Meryemana Manastırına ulaşımı sağlayan yollar da depremle birlikte hasar görmüştür. Bu tarihe kadar, her yılın 26-28 Ağustos günleri Giresun, Ordu, Trabzon, Gümüşhane ve diğer çevre illerden gelen Rumların gelerek üç gün boyunca ibadet ettikleri ifade edilmektedir. Bu açıdan Şebinkarahisar ilçesi ve Meryemana Manastırı inanç turizmi bakımından önemli bir yer tutmaktadır.

Orta Çağ'dan kalma Meryemana Manastırı resmi açılışı ne zaman?

Meryemana Manastırı, Gayrimenkul Eski Eserler Anıtlar Yüksek Kurulunun 12.01.1979 tarihli kararıyla kültür varlığı olarak tescil edilmiştir.

"Meryemana Kaya Kilisesi Restorasyonu" işi 2011, 2012 ve 2013 yılı yatırım programlarından gönderilen ödeneklerle 14.09.2011 tarihinde ihale edilmiş olup 17.04.2014 tarihinde tamamlanmıştır. Manastır “ören yeri” ilan edilerek 2014 yılında turizme açılmıştır. Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 28.08.2019 tarihli kararıyla da Manastır ve çevresi 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. 23.12.2019’dan bu yana Giresun Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet vermektedir.

2014 yılında Ortodoks dünyasının ruhani lideri olarak kabul edilen İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu I. Bartholomeos Doğu Karadeniz seyahati sırasında Trabzon’dan Gümüşhane’ye oradan da Şebinkarahisar İlçemize geçerek Meryemana Manastırı ziyaret ederek beraberindeki din adamlarıyla ayin gerçekleştirmiştir.

15 May 2024 - 15:15 - Gündem --- Okunma

Mahreç  Ünzile Önbaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Şebinkarahisar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Şebinkarahisar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Şebinkarahisar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Şebinkarahisar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.