Bu Yaz Canımız Yanmasın! Keneye Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şebinkarahisar'da ve civar ilçelerde özellikle yaz aylarda sıkça rastlanılan ve ölümlü vakalara neden Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı vatandaşlara önemli uyarılarda bulunuldu.

Hatice Bodur Uzun
Hatice Bodur Uzun Tüm Haberleri
Bu Yaz Canımız Yanmasın! Keneye Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bu Yaz Canımız Yanmasın! Keneye Dikkat Edilmesi Gerekenler
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi hekimi Dr. Rana Kılıçer, Şebinkarahisar'da görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olan kenelere yönelik önemli açıklamalarda bulunarak vatandaşların dikkat etmesi gereken konuları açıkladı.

Keneler tarafından taşınan virüsle oluşan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilen hayvanlardan insanlara bulaşan bir enfeksiyon hastalığı olarak biliniyor.

Bu Yaz Canımız Yanmasın! Keneye Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye'de 2003 yılında kesin tanısı konulan KKKA vakaları, hastalığın başlıca bulaştırıcısı olan kenelerin aktifleştiği dönemden başlayarak ülkemizde bahar ve yaz aylarında görülüyor.

Hastalık ülkemizde bulaştırıcısı kene türünün yaşam alanlarıyla uyumlu bir şekilde görülüyor.

Bu Yaz Canımız Yanmasın! Keneye Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi virüsü insanlara nasıl bulaşır?

  • Virüsü taşıyan kene türlerinin insan vücuduna tutunması,
  • Virüsü taşıyan kenelerin çıplak el ile ezilmesi, keneyle temas,
  • KKKA virüsünü taşıyan hayvanların kan, doku ve diğer vücut sıvıları ile korunmasız temas edilmesi,
  • KKKA hastalarının kan ve diğer vücut sıvıları ile temas edilmesi ile KKKA bulaşmaktadır.

İnkübasyon süresi kene tutunmasından sonra genellikle 1-3 gün, en fazla 9 gün olabilmektedir. Enfekte kan, vücut sıvısı ve diğer dokularla temas sonrasında 5-6 gün; en fazla ise 13 gün olabilmektedir.

Bu Yaz Canımız Yanmasın! Keneye Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı belirtileri nelerdir?

İnsanlarda; ateş, üşüme-titreme ,yaygın kas ağrıları, bulantı-kusma, ishal, yüzde kızarıklık, karaciğerde büyüme ve kanama ile kendini gösterir. Ateş, kırgınlık, kas ağrısı, iştahsızlık, baş ağrısı, aşırı duyarlılık, sırt ağrısı, kol ve bacaklarda ağrı, mide bölgesinde ağrı, bel bölgesinde ağrı gibi belirtiler ile ani olarak başlamaktadır. Bazen bu bulgulara kusma, karın ağrısı ve ishal eşlik edebilir. Gövde, kol ve bacaklarda cilt altı kanama görülebilir. Burun kanaması ve değişik alanlarda kanama bulguları bulunabilir.

Kimler risk altındadır?

  • Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar,
  • Veterinerler,
  • Kasaplar,
  • Mezbaha çalışanları,
  • Sağlık personeli özellikle risk grubudur.
  • Kamp ve piknik yapanlar, askerler ve korunmasız olarak yeşil alanlarda bulunanlar da risk altındadır.
Bu Yaz Canımız Yanmasın! Keneye Dikkat Edilmesi Gerekenler

KKKA tedavisi nedir?

Hastalığın tedavi esasını semptomatik tedavi ve destek tedavisi seçenekleri oluşturmaktadır. Bugün için hastalıktan korunmaya yönelik etkinliği kanıtlanmış bir aşı veya etkene spesifik bir ilaç bulunmamaktadır. Ülkemizde hastalığa karşı aşı geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının kontrolüne yönelik çalışmalar Sağlık Bakanlığımız tarafından bir program dâhilinde yürütülmektedir. Kişisel korunma önlemlerinin alınması hastalığın kontrolü için ön planda olduğundan Bakanlığımızca vatandaşlarımızın hastalık ve korunma önlemleri konusunda bilgilendirilmesi ve toplumda farkındalık oluşturulması çalışmaları yoğun bir şekilde yürütülmektedir. 

Bu Yaz Canımız Yanmasın! Keneye Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden Nasıl Korunur?

Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığını kontrol etmelidir.

Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.

Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir.

Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabildiğinden, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske vb.) almalıdır.

Kene tutunmasından sonra 10 gün içinde; halsizlik,  iştahsızlık,  ateş,  kas ağrısı,  baş ağrısı, bulantı ve kusma ishal gibi belirtilerden bir veya bir kaçının ortaya çıkması halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler..

Bu Yaz Canımız Yanmasın! Keneye Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kene Nasıl Çıkarılır?

Hastalığa sebep olan mikrobun taşıyıcısı, saklayıcısı ve bulaştırıcısı olan keneler uçmayan, zıplamayan, yerden yürüyerek vücuda tırmanan eklem bacaklı hayvanlardır.

Keneyi derhal ve dikkatlice çıkarmak büyük önem taşır.

Yapışan keneler kesinlikle öldürülmeden, ezilmeden/patlatılmadan ve kenenin ağız kısmı koparılmadan, bir pensle doğrudan düz olarak, döndürmeden yavaşça çekilip alınmalıdır.

Bu Yaz Canımız Yanmasın! Keneye Dikkat Edilmesi Gerekenler

Isırılan yer bol sabunlu suyla yıkanıp temizlendikten sonra ısırılan yere iyotlu antiseptik (tendürdiyot) sürülmelidir (sabunlu su bulunmaz ise alkol içeren mendiller kullanılabilir).

Çıplak elle keneye temas edilmemeli eğer elle tutulacaksa eldiven giyilmeli veya naylon bir poşet yardımı ile keneler toplanmalıdır.

Vücuttaki kenelerin üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, kolonya, gazyağı vb.) dökülmemeli, sigara veya ateş kullanarak keneler uzaklaştırılmamalıdır. Çünkü bu maddeler kenenin kusmasına sebebiyet vereceğinden hastalık bulaştırma riskini artırmaktadır.

Keneyi Hafife Almayın, Tedbiri Elden Bırakmayın!

19 Nis 2024 - 18:00 - Sağlık --- Okunma

Mahreç  Hatice Bodur Uzun


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Şebinkarahisar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Şebinkarahisar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Şebinkarahisar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Şebinkarahisar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.