Giresun'daki o şehrin ismi Atatürk'ün önerisiyle neden değiştirildi?

Ulu önde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Şebinkarahisar ilçesine teşriflerinin 99'uncu yılı kutlanıyor. Ö dönemde yaşanan deprem nedeniyle Erzurum'a giden Atatürk, dönüş yolunda davet üzerine Şebinkarahisar'ı ziyaret etti ve 1 gece de konakladı. Ziyaretinde şehrin Şarki Karahisar olan ismi, Atatürk'ün önerisiyle değiştirildi. Peki Şarki Karahisar ismi neden değiştirildi.

Mahmut Ahmet Yeles
Mahmut Ahmet Yeles Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Mustafa Kemal Atatürk, 11 Ekim 1924 yılında Şebinkarahisar ziyareti her yıl aynı coşkuyla kutlanmaya devam ediyor. O dönemde şehrin Şarki Karahisar olan ismi de Atatürk'ün önerisiyle değiştirildi. Türkiye'de ilk kez bir şehre Atatürk isim verdi!

O dönemde il olan Şebinkarahisar'ı ziyaret eden ve bir gece konaklayan Atatürk, Türk Ocağını ziyaret etmiş ve Şebinkarahisar için tarihi değiştirecek önemli açıklamalarda bulunmuştu.

ATATÜRK, ŞEBİNKARAHİSAR İÇİN NE DEDİ?

Atatürk, Şebinkarahisar'da yaptığı bir konuşmada, kendisini dinleyen hem ocaklı gençlere hem de vatandaşlara hitaben şu anlamlı konuşmayı yaptı:

“Ben bu güzel şehri çok beğendim. Bu sevgimin bir nişanesi olarak Karahisar-ı Şarki olan şehrin adının Şebinkarahisar olarak tashihini teklif ediyorum. Şabı başta olmak üzere fatihlerin otağ kurduğu bu toprakların içinde daha neler varsa ele alınmalı ve tarihen olduğu kadar iktisaden de bu şehri ileri götürmek vazifemiz olmalıdır. Sürekli yangınlar görmüşsünüz, memleketiniz bir harabeye dönmüş, fakat esef etmeyin. Şu tek gözlü, mütevazi ocağınızda derin bir samimiyet, geniş ve anlayışlı bir kültür buldum. Kalkınacaksınız, mesut olacaksınız. Türk ocakları modern dekolarla ölçülmez. Türkün bu şan ocakları sönmez alevlerle ilelebet tütecektir ve bu harabeler bir gün birer mamureler haline gelecektir. Ayrılırken Türk Ocağı Defterine de şunları yazmıştır. “Türk Ocağı, Türkün has ocağı, varlık ve birlik ocağı, yüksek alevlerle tütsün, muhitine nurlar saçsın, yaşasın ve yaşatsın”.

ATATÜRK, ŞEBİNKARAHİSAR'A NEDEN GELDİ?

Mustafa Kemal Paşa’nın o günkü haliyle Şark-i Karahisar vilayetini ziyareti Erzurum dönüşü gerçekleşmiştir. Atatürk Sivas’tan Erzurum’a giderken Ali Sururi başkanlığındaki bir heyet Suşehri’ne gelerek, O’nu şehirlerine davet etmişlerdi. O sıralarda Lozan’da çözülemeyen Musul sorunu İngiltere ile aramızda yeniden bir gerilime yol açmasına rağmen bu daveti büyük bir memnuniyetle kabul eden Atatürk, Erzurum dönüşünde 11 Ekim 1924 sabahı Erzincan’dan hareketle akşam geç vakit saat 21’de şehre gelmiştir. Atatürk’ün şehirlerine geleceğini duyan halk Şebinkarahisar - Suşehri yoluna çıkmışlar ve büyük bir coşku ile Cumhurbaşkanını karşılamışlardır. Atatürk şehre girerken top atışıyla selamlanmış, şehrin yüksek kalesinde ve sokaklarda meşaleler yakan Şebinkarahisarlılar ziyareti büyük bir şenliğe dönüştürmüşlerdir.

ŞEBİNKARAHİSAR'IN İSMİ O TARİHTE DEĞİŞTİ

O gece Çakmakçı Mustafa Ertem’in Halil Rıfat Paşa caddesi üzerindeki evinde misafir edilen Atatürk, 12 Ekim’de Binbaşızade Rıza Bey’in başkanı olduğu belediyeyi, valiliği, Halk Fırkası, Alay Komutanlığını ve Türk Ocağını ziyaret etmiştir. Türk Ocağı ziyareti sırasında gençler ocağı yeni açtıkları için eksikleri olduğunu söyleyip, özür dilemişlerdi. Atatürk burada kendisini dinleyen hem ocaklı gençlere hem de vatandaşlara hitaben şu anlamlı konuşmayı yapmıştır. “Ben bu güzel şehri çok beğendim. Bu sevgimin bir nişanesi olarak Karahisar-ı Şarki olan şehrin adının Şebinkarahisar olarak tashihini teklif ediyorum."

Büyük Türk milli şairi Mehmet Emin Yurdakul’un “Her şeyi değiştiren ve çürüten amansız zamanın değiştirip, çürütemediği Türk ruhunu, bütün törenleri faziletleri içinde burada buldum. Milli ıstırabımı, milli ülkümü buradan aldım. Benim milliyetçiliğimin asıl kaynağı işte budur” diyerek övdüğü Şebinkarahisar’dan Atatürk, merasim yapılmaması için ricalarına rağmen bütün halkın katılımıyla düzenlenen büyük bir uğurlama töreniyle aynı gün öğleden sonra ayrılmıştır. Atatürk bu ziyaretinden sonra bir daha ismini koyduğu şehre, Şebinkarahisar’a gelememiştir. Bununla birlikte O’nun "bir gün bu harabeler mamureler haline gelecektir” ümidini doğrulamak isteyen Şebinkarahisar’ın Türk Ocağı’ndan ilhamını almış olan halkı bugün görmekten mutluluk duyduğumuz modern Şebinkarahisar’ı kurmuşlardır.

ATATÜRK EVİ VE MÜZESİNİ ZİYARET EDİN

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 11 Ekim 1924 tarihinde Şebinkarahisar'ı ziyaret etti. Bu ziyaret, Şebinkarahisar'ın tarihinde önemli bir dönüm noktası oldu. Atatürk, ziyareti sırasında Tüfekçizade Mustafa Ertem'in evinde bir gece kaldı. Bu ev, günümüzde Atatürk Evi ve Müzesi olarak ziyarete açık.

Atatürk Evi ve Müzesi, Şebinkarahisar'ın merkezinde yer alıyor. Ev, ahşap bir yapı ve iki katlı. Atatürk'ün ve yaverinin kaldığı odadaki yataklar, çalışma masası, koltuk ve sandalyeler, kanepeler, piyano o günkü hali ile korunmuş. Ayrıca, müzede yöresel etnografik çeşitli eserler de sergileniyor.

Atatürk Evi ve Müzesi'ni ziyaret ederek, Atatürk'ün Şebinkarahisar'a yaptığı ziyaretin izlerini takip edebilirsiniz. Müze, Şebinkarahisar'ı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri.

Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi'nin tarihi ve önemi

Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 11 Ekim 1924 tarihinde Şebinkarahisar'ı ziyareti esnasında bir gece kaldığı Tüfekçizade Mustafa Ertem'in evinde yer alıyor. Ev, ahşap bir yapı ve iki katlı.

Atatürk'ün ziyareti sırasında ev, Atatürk ve yaverinin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş. Müzede, Atatürk'ün ve yaverinin kaldığı odanın yanı sıra, yöresel etnografik çeşitli eserler de sergileniyor.

Atatürk Evi ve Müzesi, Şebinkarahisar'ın tarihi ve kültürel açıdan önemli bir değeri. Müze, Şebinkarahisar'ı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri.

11 Eki 2023 - 13:00 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Mahmut Ahmet Yeles


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Şebinkarahisar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Şebinkarahisar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Şebinkarahisar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Şebinkarahisar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Ali Haydar Ekiz - Geçen yaz Şebinkarahisar’ı ziyarete gitmiştim. Atatürk’ün müzesini gittiğimde kapalıydı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ekim 21:10
01

Yusuf - Onun ziyareti sırasında Şarkî Karahisar il idi. Neden ve ne zaman ilçeye indirildi? O günden beri Şarkî Karahisar belini doğrultamadı. 1990'lara kadar doğru dürüst yolu da yoktu!

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 12 Ekim 17:38