Kürtün’ün tarihi gün yüzüne çıkarılacak

Geçmiş tarih tasnif edilip gün yüzüne çıkarılarak, gelecek kuşaklara aktarılacak

Mahmut Ahmet Yeles
Mahmut Ahmet Yeles Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinin tarihi, sosyal ve kültürel yönleriyle ele alındığı Kürtün Sempozyumu yapıldı. Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever başkanlığındaki sempozyumda sunulan bildiriler kitap haline getirilerek kültür envanterine dahil edilecek.

Gümüşhane Valiliği, Milli Savunma Üniversitesi, Kürtün Kaymakamlığı, Kürtün Belediyesi ve Özkürtün Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilen program Mahmut Oltan Sungurlu Kültür Merkezinde, Sempozyum Düzenleme Komitesi Başkanı, Milli Savunma Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Köse'nin tanıtım konuşması ile başladı.

Kürtün Belediye Başkanı Enver Şen, sempozyumda yaptığı konuşmada, Kürtün tarihinde ilk defa düzenlenen sempozyumun Kürtün’ün tarihi, kültürel ve sosyal dokusunun ortaya çıkarılması açısından olduğu kadar, 12. ve 13. Yüzyıldan itibaren bir Çepni yurdu olan Kürtün’ün İpek Yolu üzerinde önemli bir geçiş yolu oluşturduğunu belirtti.

Sempozyumun yörenin ve bölgenin tarihine ışık tutacağının altını çizen Şen, yerel yönetimler olarak tüm buraların tanıtımını yapıp insanları bölgeye çekip turizm alanıyla buluşturmak istediklerini belirtti.

Kürtün Kaymakamı Okan Dağlı ise konuşmasında, Kürtün tarihinde ilk olacak bu sempozyumun önemine değinerek,  geçmiş tarihin tasnif edilerek gün yüzüne çıkarılmasının, gelecek kuşaklara aktarılması ve tarih bilincinin oluşturulması açısından büyük önem taşıdığının altını çizerek tüm katılımcıları selamladı.

Tarihi, Sosyal ve Kültürel Yönleriyle Kürtün Sempozyumu’nun akademik açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. İlhan Şahin de “Osmanlı İdari Teşkilatında Kürtün ve Kürtün’e Bağlı Yer Adları Üzerine Bazı Tespitler” sunumunu gerçekleştirdi.

Şahin, bölge ile alakalı belgelerin 1486 yılından itibaren salname kayıtlarında yer aldığını, bölgenin Osmanlı egemenliğine geçişi öncesinde Çepni Beyliklerinin himayesinde olduğunu, bu beylerin hizmetinde bulunan zümrenin tımar sistemi ile idare edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

Salname kayıtlarında bölge Zeamet-i Kürtün adı altında zikredildi. Yavuz Sultan Selim'in Trabzon şehzadeliği esnasındaki bazı yazışmalarda Kürtün bölgesinin ahalisi Çepnilerden oluşmakta. Yine Kürtün ve havalisinde beş köy Trabzon tımarına dahil oldu. Buraları yöneten bey olarak anılan bir zümre, çok daha önceden bölgenin İslamlaşması ve Türkleşmesinde önemli bir rol aldı.”

Sempozyumda Türkiye’nin çok sayıda üniversitesindeki akademisyenler tarafından Kürtün’ün Eski Çağ Tarihi, Oğuz Fethinden Öncesi, Osmanlı Türkleri Tarafından Fethi, Kürtün Çepni Beyleri, Kürtün’de Sosyal Hayat, Güvenç Abdal Ocaklı Çepniler, Yayla-Oba Adları, Maden Ocakları, Nüfus Hareketleri, Kabaktepe Taarruzu, Kültür Varlıkları, Kaleler gibi çok sayıda konu hakkında sunum yaparak dinleyiciler bilgilendirildi.

Sempozyumda iki gün boyunca bilimsel sunumlar yapıldıktan ve sonuç bildirisi okunduktan sonra Kürtün’ün tabii güzellikleri olan Örümcek Ormanları ve Çağlayandibi Şelalesi Tabiat Parkı ziyaret edildi. Daha sonra Kabaktepe Şehitliği, Güvenç Abdal’ın temsili mezarının olduğu Güvende Yaylasındaki mezarlığı ziyaret edilerek kabri başında dualar okundu.

01 Eki 2023 - 17:00 - Kültür & Sanat --- Okunma

Muhabir  Mahmut Ahmet Yeles


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Şebinkarahisar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Şebinkarahisar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Şebinkarahisar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Şebinkarahisar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.