- G:

Şebinkarahisar'da 'sokak hayvanı' tartışmasının perde arkası

Şebinkarahisar Belediyesi ile Bir Can Bir Nefes Derneği arasında son dönemde çıkan sosyal medya tartışmaları büyümeye devam ediyor. 2022 yılının Aralık ayında iki taraf arasında imzalanan protokol 8 ay sonra paylaşımlarla birlikte bozuldu. Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Kesmez'in de dahil olduğu tartışmalarda, Dernek çok sayıda paylaşım yaptı. Bu paylaşımlarda neler yaşandı? İşte ayrıntılar...

Mahmut Ahmet Yeles
Mahmut Ahmet Yeles Tüm Haberleri
6 ARALIK 2022 TARİHİNDE BELEDİYE VE DERNEK ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI mask

Şebinkarahisar Belediyesi ile Bir Can Bir Nefes Derneği arasında çıkan sosyal medya tartışmalarında ilçe gündemine oturdu.

Zaman zaman vatandaşların artan şikayetleri üzerine yapılan Belediye çalışmaları eleştiren Dernek, yayınladığı videolarla ilçe gündemine otururken, Belediye tarafından da açıklamalar gelmeye başladı.

Sosyal medya hesaplarında çok sayıda paylaşım yapılan bu konudaki paylaşımlar.

6 ARALIK 2022 TARİHİNDE BELEDİYE VE DERNEK ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

Şebinkarahisar Belediyesi ile Bir Can Bir Nefes Derneği arasında sokak hayvanları için daha yaşanılabilir şartlar sunmak amacıyla protokol imzalandı.

Belediye Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıda Belediye Başkanı Ömer Şentürk ve Bir Can Bir Nefes Derneği Başkanı Yeşim Bilek'in katılımıyla imzalanan protokol ile ilçedeki hayvan severlerin de desteği ile hem sokak hayvanlarını bir tehdit olmaktan çıkaracak hem de bu canlara uygun şartlarda yaşam hakkı tanınmasına katkı sunacak bir sürecin ilk adımı atılmıştı.

PROJENİN DETAYLARINDA NELER VAR

Bir Can Bir Nefes Derneği'nin Instagram hesabından yapılan açıklamada protokol gereğince sokak hayvanlarını kısırlaştırma ve yaşam alanı kurma ve ağır vakalar ve toplu atılan köpeklerin kısırlaştırmaları derneğe ait olurken, besleme ve az sayıdaki sokağa atılan hayvanları kısırlaştırmak, basit yaraları tedavi ettirmek Belediyede olacağı bildirildi.

2/14
DERNEK O DÖNEMDE ŞU AÇIKLAMAYI YAPMIŞTI mask

DERNEK O DÖNEMDE ŞU AÇIKLAMAYI YAPMIŞTI

Kafesler ardındaki yaşamdan özgürlüğe giden yolda tüm ekip olarak, profesyonel destekler alarak, etolojik ve iklim koşulları göz önünde bulundurularak hazırlanan bu projede bizimle iş birliği yapmayı kabul eden Şebinkarahisar Belediyesi'ne ve katılım sağlayan emniyet ekiplerimiz, zabıta ekibimiz, ilçe tarım ekibimiz, Burhan bey her birinize çok çok teşekkür ederiz.

3/14
1 NİSAN'DA TARAFLAR TEKRAR MASAYA OTURULDU mask

1 NİSAN'DA TARAFLAR TEKRAR MASAYA OTURULDU

Bir Can Bir Nefes Derneği, sosyal medya hesabında 1 Nisan 2023 tarihindeki görüşmeyi paylaştı.

Görüşmede Belediye ve Dernek yetkilileri bir kafede, devam eden protokol kapsamında yeniden masaya oturdu.

Dernekten, yapılan açıklamada,

"Kısırlaştırma çalışmalarımızın hangi aşamada olduğunu, ilerleme kat ettiğimiz konular ve hızlanmamız gereken detayları konuştuk. Yolumuz uzun. Yaşam alanı kurulana kadar daha çok gidip geleceğiz..

Nejat Okuyar bizi ağırlayıp, gündeme aldığımız tüm konuları dikkatle ve çözüm odaklı olarak dinlediğiniz için çok teşekkür ederiz.. Sizinle daha çok kıymetli işler başaracağımıza eminiz."

4/14
DERNEK YÖNETİMİ KAYMAKAM ALAY YAZICI İLE GÖRÜŞTÜ mask

DERNEK YÖNETİMİ KAYMAKAM ALAY YAZICI İLE GÖRÜŞTÜ

27 Temmuz 2023  tarihinde Bir Can Bir Nefes Derneği Şebinkarahisar üyeleri, Şebinkarahisar Kaymakamı Alay Yazıcı ile görüştü.

Dernek tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Projelerin hayata geçirilmesi her zaman düşündüğümüz kadar kolay olmuyor.. Bu konuda bizlere, projemize inanıp destek veren Şebinkarahisar İlçe Kaymakamımız sn. Alay Yazıcı'ya sonsuz teşekkür ederiz."

5/14
2 AĞUSTOS'TA TARTIŞMALAR BAŞLADI mask

2 AĞUSTOS'TA TARTIŞMALAR BAŞLADI

"Biz dernek olarak tüm çabamızla bu bölge için her şeyi yaptık."

Dernek yaptığı açıklamada, 100.000 TL kısırlaştırma ücreti ödeyerek ilçedeki ... Kliniğinde kısırlaştırmayı yaptırdık. 65 bin mama borcuna girerek tüm ilçede aktif beslemeler yaptık, her ay neredeyse 50.000 TL'lik mama almaya devam ettik. Protokol imzaladığımız bir belediye olmasının sebebi bu görüntülerin yaşanmasına engel olmaktı. Ancak bir belediye kotu niyetliyse önüne geçemezsiniz. Biz de geçemedik. Bu iğrenç alandaki kulübeler derneğimiz tarafından temin edildi. Sponsorların desteğiyle bu kulübeleri çocuklara sunabildik.

Protokol gereğince ne söz verdiysek tuttuk; mama kısırlaştırma kulübe kamera takılması..

Gördüğünüz alana çakıl döktüremedik, bunu belediyeden talep ettik, (protokolde de bu talep görüşülmüştür) küçücük bir alana güç bela döktükleri çakıl ve gölgelik dışında; belediyeye mama vermediğimiz için ilce temsilcimizin barınağa girişini engellediler. Barınağa çalışan olarak hizmet alimi usulüyle alınan gönüllüyü işten çıkardılar ve çalıştığı 2 aylık maaşı ödemediler. Bunun üzerine 27 Ağustos da tekrar ilçeye gittik. Ve barınak kapılarının temsilcimize asla açılmayacağı bilgisini aldık. Gerekçeleri, olmayan bir video nedeniyle çok alınmış çok gücenmişler! Bizse çocuklarımızı koruma adına sulh yoluyla ilerlemeyi tercih etmemiştik, Ancak bu süreç çocuklarımızı korumamıza yetmemiştir.

Şimdiki güncel durum ise; İlçede kısırlaştırma tamamlandı. Neredeyse kısır olmayan kopek yok 3-5 tane belki. Onlarda donemi geldiği an kısırlaşacak. Aktif beslemeler devam edecek! Ancak, yasaya aykırı şekilde barınak kapılarını gönüllüye kapatan belediye de hesabını verecek!

Belediyede sadece 1 hekim var

Barınakta güvenlik görevlisi, tekniker yok!

Mesai dışında barınağa giden shift usulü çalışan bir görevli yok, Nöbetçi yok! Barınak ilçenin dışına doğru atıl bir yerde, çocuklar 24 saat dışarıdan gelecek tehlikelere açık durumda!

Barınakta temizlik yapan kimse yok!

Görüntülerde gördükleriniz çamur değil, kendi kakaları içinde yaşatılan bizim evlatlarımız!

Tüm bunlar için görüşmediğimiz kimse kalmadı.

6/14
DAHA SONRA DERNEK BİR AÇIKLAMA DAHA YAPTI: "NEDEN SALDIRIR, İZAHINI İSTİYORUZ." mask

DAHA SONRA DERNEK BİR AÇIKLAMA DAHA YAPTI: "NEDEN SALDIRIR, İZAHINI İSTİYORUZ."

Dernek, paylaşımında şöyle dedi:

"Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Kesmezin açıklamalarına cevap veren dernek hesabı şu ifadeleri kullandı. Bir belediye başkan yardımcısı, 2 post hazırlayıp, belediyeye yardım yapan ve belediyenin yükünü alan projelerle destek veren bir derneğe neden saldırır, izahını istiyoruz. Neden iftira atar bilmek istiyoruz... Ve bence Şebinkarahisar Ak Parti Giresun Ak Parti, Sizlerde kendi partiniz bünyesindeki bir belediye başkan yardımcısının bu çabasını sorgulamalısınız..

Bu post içeriğini anlatalım hemen;

Hikayeye attığımız Adnan beyin postunu lütfen okuyun. 2 post paylaşmış kendisi, 1. Post tertemiz kaplarda yemek pişirip barınağa götürdükleri ki ( bu çalışmanın tarihini belirtseniz ve mamaları derneğimizin temin ettiğini de paylaşsaydınız daha etik olurdu ,bizim için önemi yok ama altında küfür eden hemşehrileriniz de bir fikir oluşurdu belki?)

2. Post derneğimizin resmi yasam alanı diye adleddiğiniz

ANCAK, Çöplüğün içinde eski barınak olarak kullandığınız ve hali hazırda köpekleri çöplüğe atmaya devam ettiğiniz alan olan bu alan için ;sizden istediğimiz yardımın canlı yayında sizin müthiş keşfinizden önce bizim zaten yayınladığımız görüntüleridir. Bu alan için protokolün imzalandığı gün sizden sac ve temizlik talebinde bulunduğumuz tüm toplantıya katılanlar ve Ak Parti ilce sorumlumuz Nejat Okuyar tarafından bilinmektedir. Üstüne ikinci kez belediye olarak verdiğiniz hiçbir sözü tutmadığınız için geldiğimiz gün tekrar talep ettiğimizde yine tabiî ki yaparız diye sözünü verdiğiniz ama asla tutmadığınız saclarla tavanı onarmadığınız ve alanı temizlemediğiniz çöplükteki besleme alanıdır. Resmi olarak derneğimizin ne bahçesi ne yasam alanıdır. Sizin usulsüzlüklerinizin ispati icin bu yolu açmanıza müteşekkir olmakla birlikte, tekrar paylasimini girecegimiz, kopeklerin ve kullanıma acık bir yolun ,hastanenin 100 m altından itibaren lağım dökerek bizlerle uğraşma rezilliğinizin de gerekli şikayet edeceğimizi, iftira ve hakarete acık şekilde derneğimizi hedef göstermenizle birlikte tüm şikayetlerimiz avukatlarımız tarafından yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurur, Şebinkarahisar haklinin daha merhametli, sağ duyulu ve adil yöneticiler tarafından yönetilmesini temenni ederiz."

7/14
DERNEK DAHA SONRA BİR AÇIKLAMA DAHA YAPARAK PAYLAŞIMLARINA DEVAM ETTİ mask

DERNEK DAHA SONRA BİR AÇIKLAMA DAHA YAPARAK PAYLAŞIMLARINA DEVAM ETTİ

İşte o açıklamalar:

"Küçükken aradaki 7 farkı bulun oyunları çok oynardık. Görsel hafıza için çok önemliydi bu oyunlar, dikkat ve algı testleri filan! Zeka geliştirirdi..

Adnan Kesmez beyin postlarını gördüğümüzden beri bu fotoları nerede görmüştük diyoruz. Meğer Şebinkarahisar Belediyesi'nin sayfasındanmış. Düşün düşün hatırladık.. farkı bulalım filan dedik, epey de uğraştık, ama iyi bir yere gizlemişsiniz detayları Adnan bey ask olsun size!

Meğer detayda ki fark tarihlermiş! Bize gelip 2021 görüntüleriyle yaptığınız ispatlar için müteşekkiriz. Daha yakın tarih varsa alalım, keyifli bir araştırma serüveni oldu bizler için.

Ha bir de, daha çok görüntü var sayfada ama kış ayına ait. Onları kışa saklamanız daha hayırlı olur. En azından çabuk fark edilmez aradaki nüans. Çok da basit olmasın, hafızamızı zorlayın lütfen, dünden beri iyi düşündük çünkü. Bu arada çok uzun suredir mama fiyatları arttığı için king alamıyoruz, mamaları size biz verdiğimiz için oradan geldi aklımıza bu görüntüler baya eskidir diye, kekse o kısmı kesseniz daha zor bulabilirdik; neyse yine de çabanız için Teşekkürler!

Ha bu arada, savunma metninizi verelim; ben zaten yeni bir tarih dememiştim!?

Biz de cevaben sorumuzu girelim; 2021 den sonra ilçede besleme yapmadınız mı ki ; hiç yakın tarihli görüntü yok elinizde koyacak?

8/14
DERNEKTEN VİDEOLAR GELMEYE DEVAM ETTİ mask

DERNEKTEN VİDEOLAR GELMEYE DEVAM ETTİ

Açıklamalarda şu ifadeler kullanmıldı:

"Bu videoda gördüğünüz kişi belediyenin barınak çalışanı İmdat bey!

Veteriner teknikeri ya da veteriner hekim değil! Sıradan bir çalışan.. Elindeki de tuf tuf. Kendisini videoya aldıracak kadar yasadan bi haber.. tuf tuf kullanmakla ilgili yasayı söyleyip itiraz ettiğimiz videoda ise, iş büyüyor.. İlçe temsilcimiz olay yerine gidiyor ve belediye başkan yardımcısı Adnan bey gelmiş emri ben verdim diyor! Almaya çalıştıkları da daha önce paylaştığımız anne köpek, bebeklerine kuru ekmek götürürken çekilen video.. çok zorlarına gitmiş olmalı ki çocuğu daha emzirme surecinde kısırlaştırmak için almaya kalkıyorlar. Hadi diyelim ki alınacak, usule uygun alınacak hekim gelmeli diyoruz, barınak hekimi yıllık izindeymiş gelemezmiş. Bu ne demek biliyor musunuz, tuf tufe anestezik maddeyi İmdat bey kafasına göre koymuş demek!"

9/14
BELEDİYE ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ: mask

BELEDİYE ELEŞTİRİLERE CEVAP VERDİ:

Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlara istinaden Şebinkarahisar Belediyesi de konuya dahil olarak şu açıklamaları yaptı:
"Son günlerde İyi niyetli olmadığını düşündüğümüz kişi veya kişilerce sosyal medya platformları üzerinden Belediyemiz ve bazı Belediye personellerimiz hedef alınarak sokak hayvanlarına kötü davranıldığı yönünde asılsız paylaşımlar yapılmaktadır.
Söz konusu paylaşım içerikleri zaman zaman iftira ve hakaret boyutuna varmıştır. Belediyemizce düzenli olarak kurum ve lokantalardan toplanılan yemekler ve mezbahadan çıkarılan etler pişirilerek Hayvan dostlarımıza verilmektedir.
Söz konusu paylaşımlar bilinçli olarak halka açık platformlarda gerçekmiş algısı yaratılarak paylaşıldığından, gerçeklik payı bulunmayan paylaşımlar nedeniyle halk arasında Belediyemizin sokak hayvanlarına yönelik gerekli çalışmaları yapmadığı izlenimi uyandırılmaya çalışılmakta olup, Kamu kurum ve kuruluşlarının Üst düzey yöneticileri ile çeşitli STK ve sosyal medya fenomenlerinin etiketlenmesi suretiyle paylaşımlara şikâyet boyutu kazandırılmakta, Tüm mecralarda Belediyemizin Çalışmaları gölgelenmeye çalışılmaktadır. Belediyemiz Hizmet alanları içerisinde olan Park, Bahçe, Sokak ve Sosyal alanlardan, Çocuk Oyun alanlarından Zaman zaman Çocuk, Kadın, Yaşlı ve hastalara Başıboş Köpeklerin saldırdığı ihbarları alınmakta ve Ekiplerimizin Rehabilite amacı ile Müdahalesi Eziyet ya da Farklı Anlamlar yüklenerek ilgili mecralarda servis edilmektedir.
İlgili ihbarlara Müdahale edilmemesi; “Hepimiz Hayvan severiz ancak Çocuklarımız, Yaşlılarımız, Kadınlarımız ve Tüm bireylerimiz de bizim için çok değerli” tepkileri ile karşı karşıya kalmamıza sebep olmaktadır. Her canlı gibi sokak hayvanlarının da daha iyi şartlarda yaşama hakkı olduğu gibi, Tüm Vatandaşlarımızın da Sokak hayvanları konusunda kendini güvende hissetmesi gerekiyor anlayışı ile hareket ediyoruz.
Belediye Başkanlığı olarak Halkımızın Huzur ve Refahını sağlamak, Hayatını devam ettirdiği bölgelerde gerekli tedbir ve sosyal ve yaşam alanlarının yapılması, korunması sorumluluklarımız arasındadır.
Şebinkarahisar Belediyesi olarak, her daim can dostlarımızı en iyi şekilde bakmaya, hasta ve yaralı olanları iyileşinceye kadar misafir etmeye ve tüm imkanlarımızı onlar için seferber etmeye devam edeceğiz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
10/14
BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI ADNAN KESMEZ BU AÇIKLAMALAR ÜZERİNE BİR PAYLAŞIM YAPIYOR mask

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI ADNAN KESMEZ BU AÇIKLAMALAR ÜZERİNE BİR PAYLAŞIM YAPIYOR

Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Kesmez, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile bir açıklama yapıyor.

"Bir Can Bir Nefes Derneği Sizler gibi hareket edip bu içeriği paylaşmak istemezdim. Bu görüntüler ormanlık alanda dernek üyeleriniz tarafından kullanılan sözde Sokak hayvanları bakım ve rehabilite alanı.

Herkesi kendi gibi bilmek deyimi, tamda burada anlam kazanıyor gibi. Şahsımı da etiketleyerek, bu emri ben verdim Cumhurbaşkanı bile bozamaz gibi yalan ve iftira içerikli yazınızda bahsi geçen konuşmalara, Anne köpek ve yavrularının lojmanlar bölgesinde saldırgan olduğu, çocuklar için tehlikeli olduğu alınması şikayeti ve talebinde bulunan, Orman işletme personelleri, Emniyet ve Zabıta ekipleri de şahittir. Hiç birimizin vahşet, katliam gibi akla ziyan bir tavrımızın olmadığı toplum nezdinde bilinmektedir.

Dernek ve faaliyet konusu olarak yaptığınız ve geniş kitlelere ulaşıyor olmanız, Sizlerin aracılığıyla toplumu endişeye, galeyana, kişi ve kurumları töhmet altında bırakmaya, şahıs ve kişilik haklarına saldırı yapacağınız anlamına gelmez, Bu hakkı da sizlere vermez."

13/14
TOPLANTIDA PROJEMİZİ ANLATTIK mask

TOPLANTIDA PROJEMİZİ ANLATTIK

Dernek açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Proje gereği dernek olarak

*İlçenin kısırlaştırmasını üstlendik..

*Haftanın 4 günü beslemeyi üstlendik

* Yapılacak yaşam alanının (ne şehrin içinde ne şehrin dışında olacak, alan ilce temsilcimizle birlikte belirlenecek, ilce merkezinde yoğun olarak kopek popülasyonu bulunan yerler kontrollü olarak yaşam alanına çekilecek, alan ağaçlandırılacak, kulübeler ilçenin hava koşullarına göre dizayn edilerek mühendisler eşliğinde hazırlanacak, mama ve su yalak alanları yapılacak, hapis hayatı olmayacak, düzenli veteriner hekim kontrolleri sağlanacak, alan ziyarete 7/24 açık olacak, ekibimizle birlikte serbest yasam alanı gezilebilecek (herhangi bir kazaya olanak vermemek icin ekibimizle gezilecek) 7/24 kamera sistemi aktif olacak, isteyen herkes bağlanıp izleyebilecek..) tüm masrafları derneğimiz tarafından karşılanacak.

* İlçeye bağlı köy ve civar ilçelerde aktif olarak kısırlaştırmalar yapılacak ve masrafları derneğimize ait olacak

* Kısırlaştırılan tüm kopek ve kediler belediye üzerine kayıt edilecek (belediye her kısırlaştırma için bakanlıktan 200 TL ödenek alıyor ; yani sıfır masraf artı belediye kasasına para girişi; bu parayla belediye mama alacak; mesela 100 kopek kısırlaştırdığımızda, belediye otomatik 20.000 ödenek alıyor. Yani ki daha fazlası yapıldı)

14/14
'DOĞRU DÜZGÜN BİRŞEYLER YAPALIM DEDİK' mask

'DOĞRU DÜZGÜN BİRŞEYLER YAPALIM DEDİK'

Dernek, "Şimdi gelelim Şebinkarahisar Belediyesi meselesinin özüne!" alt başlığı ile yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

3 Aralık tarihi ilk gördüğünüz iki fotoğraf. Belediye ile protokol imzaladığımız gün..

Neden mi? Proje ne?

Hemen izah edelim.

İlçenin rezalet durumda hayvan barınağı olduğunu bildiğimiz için, kavgaya gerek yok gidelim çocuklar için doğru düzgün bir şey yapalım dedik!

Kısırlaştır, aşılat , yaşat temasıyla başlayıp, doğru düzgün bir yasam alanı, besleme odağı kurmak için yola çıktık.

İlk toplantıyı Doğa Koruma Milli Parklar, Haydi Polisleri, ilce Tarım Müdür Yardımcısı, Nejat Okuyar, Adnan Kesmez, Şebinkarahisar Ak Parti kadın kolları başkanı ilçe dernek temsilcimiz, zabıtalar, veteriner hekim Ömer bey ve bizim anlaştığımız özel klinik hekimi Burhan bey (ve daha unuttuğumuz kişiler varsa affola!) gibi kişilerin olduğu kalabalık bir katılımla gerçekleştirdik."

04 Ağu 2023 - 14:30 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Mahmut Ahmet Yeles


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Şebinkarahisar Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Şebinkarahisar Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Şebinkarahisar Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Şebinkarahisar Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Emre - Sokakta çok ağır derecede hasta olan köpekler var. Bunların tedavileri yapılması lazım.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 04 Ağustos 16:39